- OBCHODY 72. ROCZNICY ZDOBYCIA KALISZA POMORSKIEGO
OBCHODY 72. ROCZNICY ZDOBYCIA KALISZA POMORSKIEGO
piątek, 10 lutego 2017
W Dniu 9 lutego 2017r. o godzinie 16.30 delegacje władz Kalisza Pomorskiego, wraz z przedstawicielami szkół i instytucji złożyli wieńce, wiązanki i znicze pod pomnikiem „Tym co przywracali polskość tej ziemi” w Kaliszu Pomorskim.
Po oficjalnych uroczystościach w kaliskim pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. W spotkaniu uczestniczył Burmistrz Kalisza Pomorskiego Michał Hypki, przedstawiciele Rady Miasta Kalisz Pomorski, szkół, mieszkańcy miasta i gminy oraz goście, którym bliska jest historia naszego miasta i regionu.
W atmosferę obchodów rocznicowych z czasów komunistycznych wprowadził uczestników spotkania referat autorstwa pana Bogumiła Kurylczyka odczytany przez uczniów gimnazjum i liceum pt. „Historia w służbie propagandy, czyli jak w roku 1951 obchodzono szóstą rocznicę zdobycia Kalisza Pomorskiego”. Następnie pan Mariusz Garbacz przedstawił i omówił prezentację multimedialną „Znane – nieznane skarby Gminy Kalisz Pomorski”, w której zaprezentował zabytki Kalisza Pomorskiego i okolicznych miejscowości, znajdujące się na miejscu oraz w muzeach w Poznaniu i Szczecinie. Bardzo ciekawym, bo niematerialnym skarbem jest odmiana języka niemieckiego występująca przed wojną tylko w naszych okolicach. Niestety w Niemczech żyje już tylko około 40 starszych osób, które znają ten ginący dialekt.
Młodzież z Liceum w Kaliszu Pomorskim należąca do grupy teatralnej „Klepsydra”, prowadzonej przez panią Joannę Mączkowską wykonała wiązankę piosenek o refleksyjnym i patriotycznym charakterze.
Podsumowaniem uroczystości była wystawa reprodukcji starych widokówek Kalisza Pomorskiego – „Kalisz Pomorski na przedwojennych widokówkach ze zbiorów mieszkańców miasta”, przygotowana przez pana Krzysztofa Ignaszewskiego ze Stowarzyszenia „Bastion Tradycji” we współpracy z Urzędem Miasta Kalisz Pomorski i Ośrodkiem Kultury w Kaliszu Pomorskim. Widokówek użyczyli kaliscy kolekcjonerzy – panowie: Bogumił Kurylczyk, Krzysztof Lewandowski, Wiesław Przytarski, Krzysztof Dobosz i Krzysztof Ignaszewski. Spotkanie prowadziła kaliska licealistka Agata Krysińska z grupy teatralnej „Klepsydra”, a koordynatorem uroczystości była pani Joanna Mączkowska, opiekun grupy i nauczycielka języka polskiego oraz reżyser teatralny.
Miłym akcentem dla kombatantów zamieszkujących Kalisz Pomorski i okoliczne miejscowości były wizyty delegacji uczniów z Liceum w Kaliszu Pomorskim pod opieką kierownika internatu pani Jadwigi Czernigi, którzy wręczali im kwiaty i pamiątkowe dyplomy.
W przygotowaniu obchodów brali udział: Urząd Miejski w Kaliszu Pomorskim, Ośrodek Kultury w Kaliszu Pomorskim, Biblioteka Publiczna w Kaliszu Pomorskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim, Stowarzyszenie „Bastion Tradycji” z Kalisza Pomorskiego oraz pasjonaci historii lokalnej.

Maciej Rydzewski