- Bezpieczna szkoła w Światowym Dniu Zdrowia  warsztaty pierwszej pomocy w kaliskim Liceum
Bezpieczna szkoła w Światowym Dniu Zdrowia  warsztaty pierwszej pomocy w kaliskim Liceum
wtorek, 12 kwietnia 2016
Jak aktywnie spędzić Światowy Dzień Zdrowia? Uczniowie z ZSP w Kaliszu Pomorskim znaleźli na to sposób. W dniu 7 kwietnia 2016r. uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach na temat pierwszej pomocy przedmedycznej. Mieli szansę praktycznie przećwiczyć techniki ratownictwa na fantomach i posłuchać prezentacji na temat zdarzeń drogowych oraz tlenku węgla. Takie zajęcia nie byłyby możliwe, gdyby nie współpraca z Grupą Medyczną z Drawska Pomorskiego pod przewodnictwem Pana Michała Walkiewicza, za którą jeszcze raz serdecznie dziękujemy.
Warto dodać, że tematy dotyczące pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa stają się coraz bardziej popularne. W dzisiejszych czasach nietrudno o nieszczęście, a my powinniśmy wiedzieć jak zareagować, dlatego takie zajęcia to idealny sposób na przypomnienie, bądź nauczenie się podstaw udzielania pierwszej pomocy. Przypomnijmy, że zgodnie art. 162 § 1 k.k., „kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Młodzieżowym koordynatorem udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ZSP w Kaliszu Pomorskim jest uczeń klasy 3c Michał Banaszak. Michał systematycznie bierze udział w akcjach gdzie istnieje bezpośrednie zagrożenie życia, ponieważ w weekendy i w czasie wolnym od lekcji pracuje w ochotniczej straży pożarnej w Węgorzynie. Reprezentuje również nasze Liceum w wielu konkursach na szczeblach powiatowych i ogólnopolskich.
Dziękujemy Michałowi za tak bohaterską i godną naśladowania postawę oraz za zorganizowanie warsztatów dla całej społeczności szkolnej.

Katarzyna Witek