- Cyberprzemoc
Cyberprzemoc
niedziela, 29 listopada 2015
Cyberprzemoc – czym jest i jak się chronić przed jej konsekwencjami? – zajęcia warsztatowe dla uczniów.
Dnia 27 listopada, odbyły się zajęcia warsztatowe dla uczniów klas I, które prowadziła Pani Marzena Ślusarczyk z Wyższej Szkoły Bankowej ze Szczecina.
Celem zajęć było zwrócenie uwagi na zjawisko cyberprzemoc oraz uwrażliwienie Nas - uczniów na specyfikę problemu, związaną przede wszystkim z możliwymi konsekwencjami tego typu działań, zarówno dla ich ofiar, jak i sprawców. Jednym z efektów przeprowadzonych zajęć było, wypracowanie reguł bezpiecznego i kulturalnego korzystania z sieci oraz zasad reagowania w sytuacjach cyberprzemocy. Cała nasza rozmowa zaczęła się od krótkiego formularza, będącego później przedmiotem losowania nagród (kalkulatora i zabawnej piłeczki).
Następnie nasz gość zaczął nam opowiadać o Cyberprzemocy. Wspólnie wyjaśniliśmy sobie pojęcie Cyberprzemocy, a następnie do czego głównie służy nam Internet i czemu jest tak bardzo popularny. Potem doszliśmy do wniosku, że mimo wszystko sieć niesie za sobą masę zagrożeń, których powinniśmy się wystrzegać.
W kolejnych etapach zobaczyliśmy filmik mający nam zobrazować wszystko po kolei. Przedstawiona została sytuacja Dominiki - dziewczynki, która została nagrana jak się przebiera. Potem ten filmik został udostępniony w sieci, co skutkowało tym, że nie chciała wychodzić z domu, a także myślała o samobójstwie. Wypowiadali się także Robert z Michałem, sprawcy krytycznego stanu Dominiki, którzy zrozumieli, co zrobili dopiero po fakcie.
Pani Marlena opowiedziała nam także o sytuacji ze swojego życia, my mogliśmy dodać coś do siebie. Omówiliśmy, co myśli ofiara Cyberprzemocy, oraz co myśli sprawca. Dwie, zupełnie różne stany myślenia.
Nasza prowadząca wyświetliła prezentacje. Pokazała nam takie tematy jak: Skąd się bierze Cyberprzemoc, Konsekwencje zarówno dla ofiary i sprawcy, Ochrona przed Cyberprzemocą, a także panią Trishę Prabhhu, która stworzyła aplikację ReThink.
Aplikacja polega na tym, że automatycznie wykrywa obraźliwe komunikaty i wyświetla ostrzeżenie na monitorze sprawcy. To dość ciekawe, bo niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy, że właśnie stosują rzecz, za którą można zostać sprowadzony na salę sądową.
Przedostatnim aktem naszego spotkania było udzielenie nam informacji na temat, gdzie możemy się zwrócić po pomoc, a także telefon: 800 100 100.
Za to już na koniec został wylosowany zwycięzca w naszym małym losowaniu, a był to Maciek Rumowski, gratulacje, kolego!

Aleksandra Rogan