- Kolejny sfilmowany spektakl Klepsydry
Kolejny sfilmowany spektakl Klepsydry
środa, 23 grudnia 2020
Udostępniamy odnaleziony filmowy zapis widowiska grupy teatralnej Klepsydra pt. To idzie młodość. Jego premiera odbyła się 4 czerwca 2019 roku w Inteligentnym Ogrodzie Czerwonej Szkoły, lecz przesłanie spektaklu, który można zobaczyć na portalu „My-Kalisz Pomorski-Okolice-Świat” ,nie tylko nie straciło, ale wręcz zyskało na aktualności.
Akcja sztuki, wg scenariusza Bogumiła Kurylczyka, pokazuje jak absurdalne są próby wpisania młodego pokolenia w tę czy inną wizję społecznej utopii. Dawniej był to socjalizm realizowany przez partię pełniącą wiodącą rolę, której przywódca stanowił instancję najwyższą. Partię oraz jej przywódcę wychwalały liczne, przypomniane przez licealistów pieśni i wiersze.
Joanna Mączkowska, reżyser, scenograf i choreograf tego widowiska, błyskotliwymi zmianami odgrywanych scen, tańcem i piosenkami połączyła teraźniejszość z przeszłością. Właśnie po to, aby pokazać, że ideologia i propaganda w każdym czasie zamazuje prawdę oraz rzeczywiste wartości, że cynicznie okłamuje młodzież, gdyż nigdy nie powinno się wykorzystywać młodzieńczego zapału do budowy ułudy. Prowadzi to bowiem wyłącznie do utraty kolejnego pokolenia, któremu zmarnowano szanse na obiecaną i jakoby nieuchronną świetlaną przyszłość.
- Ten spektakl jest pouczający dla nas wszystkich. Stanowi bowiem ostrzeżenie przed zbyt dosłownym, prostym dążeniem do tego, co już było - stwierdził wtedy, gdy ucichły oklaski, Dyrektor kaliskiego Zespołu Szkół Maciej Rydzewski, dziękując twórcom i wykonawcom udanego widowiska.

(ZS)