Recenzja teatralna - jak sobie z tym poradzić? |
czwartek, 26 listopada 2020 |
W ramach projektu ze Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” w weekend 14 -15 listopada 2020r. odbyły się warsztaty z panem Tomaszem Ogonowskim, dramaturgiem Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. Redaktorzy „Kontrastu” uczyli się jak dobrze napisać recenzję teatralną. Z powodu pandemii zajęcia miały formę online, zostały przeprowadzone za pomocą Skype’a.
Aby dobrze przygotować każdego dziennikarza do ćwiczeń praktycznych, liczba uczestników musiała być ograniczona. W warsztatach wzięło udział osiem osób: Hania Bruzi, Adriana Cybulska, Aleksandra Mickun, Jagoda Leciejewska, Jędrek Kwaśniewski, Antoni Ciećwierski, Kacper Farbisz oraz Michał Gendek. Pan Tomasz Ogonowski rozpoczął od wykładu na temat kulisów powstawania spektaklu. W jego opowieści akcentowane były ważne elementy i ich funkcja w spektaklu. A wszystko to po to, by recenzent był przygotowany, by pisząc nie mylił faktów.
Następnie przyszedł czas na obejrzenie spektaklu teatralnego pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” - telewizyjnej adaptacji sztuki Witolda Gombrowicza wyreżyserowanej przez Zygmunta Hübnera w Teatrze Powszechnym w Warszawie. - Musieliśmy zmierzyć się z zawiłą sztuką Witolda Gombrowicza, ponieważ naszym zadaniem było napisanie jej recenzji. To ułatwiła nam szczegółowa, wspólna interpretacja. Pierwsze zdziwienie zamieniło się w zrozumienie – komentowała tegoroczna maturzystka Ada Cybulska.
Po dyskusji był czas na pisanie. Drugi dzień warsztatów polegał na prezentowaniu swoich prac i wspólnym ich komentowaniu. Oceniali je także pan Tomasz Ogonowski i pani profesor Aleksandra Radecka. Na koniec warsztatów młodzież miała niespodziankę, była nią rozmowa z aktorką BTD panią Żanettą Gruszczyńską-Ogonowską. Opowiedziała jak recenzje wyglądają z perspektywy aktora.
- Uważam, że nigdy nie napisałem tak dobrej pracy jak na tych zajęciach, czuję, że zdobyłem nową umiejętność – oceniał Kacper Farbisz.
Warsztaty pokazały, że napisanie recenzji teatralnej nie jest tak zwaną „bułką z masłem”. Teraz wiemy, jakie błędy popełnialiśmy oraz co musimy poprawić, aby być coraz lepszym. To dwudniowe spotkanie było jednocześnie odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości. Szkoda tylko, że nie mogliśmy spotkać się na żywo. Słowa podziękowania kierujemy do Burmistrza Kalisza Pomorskiego pana Janusza Garbacza, dyrekcji szkoły i pani Aleksandry Radeckiej - opiekunki szkolnej gazety „Kontrast” – dzięki Państwu nauka w izolacji od szkoły i rówieśników okazała się twórcza i dała nam wiele satysfakcji.
Działanie zostało dofinansowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego w ramach projektu „Kalisz Pomorski od przeszłości do współczesności”, realizowanego przez Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem” funkcjonujące przy Zespole Szkół w Kaliszu Pomorskim.
Jagoda Leciejewska, klasa 2ag
|