- Kaliscy licealiści najlepsi w Olimpiadzie Solidarności
Kaliscy licealiści najlepsi w Olimpiadzie Solidarności
wtorek, 22 września 2020
W dniu 17 września 2020r. dwóch uczniów z klasy 3a Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim: Wiktor Piwnicki i Dariusz Guz, pod opieką dyrektora Macieja Rydzewskiego wzięło udział w przesuniętym z marca z powodu pandemii etapie wojewódzkim VII edycji ogólnopolskiego konkursu „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”, który odbył się w siedzibie ZCDN w Szczecinie.
Kaliscy licealiści byli najlepsi spośród uczniów z kilkunastu szkół średnich z województwa zachodniopomorskiego zajmując dwa pierwsze miejsca. Pierwsze miejsce zajął Wiktor Piwnicki, a drugie Dariusz Guz. Wiktor i Dariusz oraz uczeń z I LO im. Ks. Elżbiety w Szczecinku, który zajął trzecie miejsce, tworzą drużynę z województwa zachodniopomorskiego. W finale ogólnopolskim, który odbędzie się w grudniu w Szczecinie powalczą o zwycięstwo. Na zwycięzców Olimpiady Solidarności czekają indeksy uniwersyteckie, stypendia naukowe i atrakcyjne nagrody rzeczowe. W Konkursie biorą udział uczniowie z klas trzecich liceum i czwartych technikum.
Konkurs organizowany jest przez Fundację Centrum Solidarności z Gdańska pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Partnerami konkursu są: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa „Solidarności”, a także uczelnie wyższe: Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, UAM w Poznaniu, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Śląski w Katowicach, które oferują laureatom finału indeksy na wybrane kierunki studiów.
Do rywalizacji wojewódzkich w 2020r. przystąpiło 800 uczestników wyłonionych z blisko 3500 uczniów, którzy zgłosili się do etapu szkolnego konkursu. W pierwszych dwóch etapach uczniowie rozwiązują test z wiedzy historycznej obejmującej lata 1970 -1990. W trzecim etapie tworzą film lub prezentację na jeden z wybranych tematów.
Konkurs „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii” to największy i najbardziej rozpoznawalny ogólnopolski konkurs historyczny dla uczniów szkół średnich w Polsce. Olimpiada składa się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i ogólnopolskiego finału.
Gratulujemy kaliskim laureatom i życzymy sukcesu w finale.

Maciej Rydzewski