Rok 2023 (I) |
STYCZEŃ 20 stycznia - Uczniowie z kaliskiego Zespołu Szkół pokazali klasę Hannę Bruzi, Martynę Frańczak oraz Filipa Wiśniewskiego, solistów grupy teatralnej Klepsydra, zaproszono, by uświetnili występem spotkanie noworoczne organizowane przez powiat drawski. W wydarzeniu uczestniczyli m. in. Starosta Drawski Stanisław Cybula, Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, posłowie i senatorowie RP oraz władze Sejmiku Wojewódzkiego. Spotkanie prowadziła Dyrektor drawskiego Zespołu Szkól Iwona Kucharska. Uczniowie z kaliskiego Zespołu Szkół mimo zmęczenia długim oczekiwaniem w piątkowy wieczór na ostatni występ według przygotowanego przez organizatorów scenariusza oraz gwaru rozmów toczonych przez gości przy stołach, pokazali prawdziwy profesjonalizm. Kolędy i pastorałki w ich wykonaniu szybko przykuły uwagę części słuchaczy zasmakowanych w wysokiej kulturze, udowadniając, że prawdziwa sztuka nawet w niecodziennych warunkach wybije się na plan pierwszy. Rodzicom uczniów, dyrektorowi szkoły i nauczycielom kaliskiego Zespołu Szkół zależy jednak, aby następnym razem zadbano o godne warunki występu uczniów oraz potraktowanie wszystkich występujących jednakowo. Kiedy umilkły zasłużone brawa, zarówno Joanna Maczkowska – opiekunka Klepsydry, jak i obecny na spotkaniu poseł Marek Hok, dyrektor Maciej Rydzewski, burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Grażyna Kowalska, radny Adam Stąporek oraz Przyjaciel Szkoły Wiesław Piotrowski - pogratulowało uczniom występu oraz podziękowało za to, że poświęcili swój wolny, weekendowy czas dla innych, odrywając śpiewem od przyziemnych problemów.
26 stycznia – Martyna laureatką „Przeglądu Kolęd i Pastorałek” W „VI Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Kolędniczych, Kolęd i Pastorałek”, które odbyły się w Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim, uczestniczyło dwoje solistów licealnej grupy teatralnej Klepsydra: Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski. Laureatką w kategorii: Zespoły Szkół, została Martyna. Wykonała ona liryczną piosenkę „Mario, czy już wiesz”, natomiast Filip pełen radości i nadziei utwór „Gloria”. Oboje śpiewali perfekcyjnie, przykuwając uwagę słuchaczy. Do przeglądu przystąpiło prawie 130 wykonawców reprezentujących szkoły, instytucje kulturalne oraz grupy środowiskowe z powiatu drawskiego. Ich występy, stojące jak podkreślono na bardzo wysokim poziomie, oceniało jury w składzie: Albert Moroz – przewodniczący komisji oraz jej członkowie: Anna Bujkiewicz, Romana Kowalewicz oraz Renata Żołądkiewicz. Młodym artystom gratulowali podczas wręczania nagród - Starosta Drawski Stanisław Cybula i Przewodnicząca Rady Powiatu Urszula Ptak. Martyna i Filip podziękowali dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu oraz opiekunce Klepsydry Joannie Mączkowskiej za możliwość rozwijania swoich pasji w kaliskiej szkole, która kształtuje postawę empatii, dobra i kultury.
29 stycznia - Klepsydra śpiewa i pomaga Aktualni i byli członkowie licealnej grupy teatralnej Klepsydra porozumieli się, by wystąpić w części artystycznej spotkania charytatywnego w Karsiborze pod Wałczem, podczas którego zbierano pieniądze na leczenie i rehabilitację małego Wiktorka Panka, który urodził się z ciężką wadą serca. Inicjatorką spotkania była absolwentka kaliskiego Zespołu Szkół Paulina Pacholczak, której towarzyszyła druga absolwentka, Aleksandra Grous. Aby wspomóc je śpiewem, przybył z Kalisza Pomorskiego solista Klepsydry Filip Wiśniewski z mamą Magdą oraz opiekunką zespołu Joanną Mączkowską. - To wspaniale, że nasi uczniowie także po ukończeniu Liceum pamiętają nie tylko o sobie. Potrafią w potrzebie spotkać się razem, by pomagać innym, by dzielić się dobrem, a nie obojętnością. Jestem tym wzruszona i bardzo im za to dziękuję. Obecnie pracujemy nad nowym spektaklem, z którego dochód przeznaczymy na rehabilitację Olgi Stępień, u której zdiagnozowano nowotwór złośliwy kości. Należy iść za głosem serca i dobra – stwierdziła po występie swoich wychowanków Joanna Mączkowska. Wiktorkowi Pankowi (KRS 0000270809) można pomóc w powrocie do zdrowia, wpłacając pieniądze na konto: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001. Tytuł przelewu: Panek, 16756.
31 stycznia - Sukcesy na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aż 66 wykonawców z całej Polski zaśpiewało na jubileuszowym „X Festiwalu Piosenki Zimowej i Świątecznej” w Lipianach. Wysoki poziom tego konkursu sprawił, że nagrodzono i wyróżniono wybitnych artystów. Stąd też II miejsce przyznane Hani Bruzi oraz dwa wyróżnienia dla Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego mają wielką wagę jako najlepsza ocena ich artystycznego poziomu, a także twórczej dojrzałości. Jury było przychylne wszystkim występującym. Pod przewodnictwem kompozytora i nauczyciela muzyki Michała Grabowskiego zasiadły w nim jeszcze: Monika Jagiełło-Trif i Agata Myszak. Uczestnikom konkursu pomagała także bardzo miła atmosfera dzięki prowadzącym spotkanie Małgorzacie i Bartkowi Michalczykom. Hania porywająco, bo z gracją oraz uczuciem, zaśpiewała i zagrała na skrzypcach własną interpretację piosenki Agnieszki Osieckiej pt. „Jeszcze zima”, oczarowując widownię magią swojego artystycznego świata.
Podobnie wzruszający był występ Martyny oraz Filipa, którzy także potrafili przekazać własne emocje i piękno zaprezentowanych utworów. – Podziwiam coraz bardziej tych młodych artystów. Wychodząc na scenę zostawiają obok wszystko, co mogłoby im przeszkodzić w śpiewie. Są tylko dla tej swojej, wyjątkowej inscenizacji oraz dla widowni. I to przynosi efekty w postaci coraz liczniejszych nagród – podkreśla opiekunka Klepsydry Joanna Mączkowska. Obecni soliści grupy teatralnej działającej w kaliskim Zespole Szkół już trzynasty rok, nawiązują do jej najlepszych tradycji, ponieważ ich poprzednicy również wyśpiewywali sporo nagród na konkursach, przeglądach i festiwalach, za każdym razem nie tylko godnie reprezentując kaliską Czerwoną Szkołę, ale także szeroko rozsławiając Kalisz Pomorski oraz powiat drawski.
1 kwietnia - Sukces w Konkursie Pieśni Pięcioro kaliskich licealistów: Hanna Bruzi, Martyna Frańczak, Zuzanna Nawrocka, Tymoteusz Podlipiak i Filip Wiśniewski utworzyło wyjątkowy kwintet muzyczny na „XVI Ogólnopolski Przegląd Pieśni Wielkopostnych”, który odbył się 1 kwietnia 2023 r. w Lipianach. Zespół artystyczny „Przebudzenie” został doceniony przez jury i zdobył brawurowo pierwsze miejsce. Na wręczonym uczniom ozdobnym dyplomie organizatorzy (Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lipianach oraz miejscowy Zespół Szkół) umieścili motto tegorocznego Przeglądu: „Piękna muzyka jest uniwersalnym językiem, który mówi bezpośrednio z serca do serca poza murami i poza granicami narodów”. To jednak nie koniec sukcesów. Występujący na tym Przeglądzie jako soliści: Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski decyzją jury zajęli w tej kategorii miejsca trzecie. Osiągnięcie jest bardzo duże, ponieważ do finałów stanęło blisko 50 wykonawców wyłonionych spośród ponad stu zgłoszonych. Zespół artystyczny „Przebudzenie” zaśpiewał i zagrał w konkursie (Hania na skrzypcach, Martyna na klawiszach, a Zuzanna i Tymoteusz na gitarach) pieśń pt. „W to wierzę (Credo)”. Natomiast później, w koncercie laureatów, wykonał m.in. pieśń o zmartwychwstaniu. O tym, że „ (…) nastał poranek, ten obiecany, gdy tobie życie przywrócił Bóg (…)”. Kolejne strofy tej pieśni są bardzo krzepiące, zapewniając, iż kiedy „ (…) z ciemności przyjdzie twa dobroć – zabierze smutek z duszy mej”. - Nasz kwintet oraz dwoje solistów ujmująco wyeksponowało na scenie wszystkie warstwy tych niezwykłych, wielkopostnych pieśni: muzyczną, literacką, religijną i emocjonalną. Młodzież wykazała się dużą świadomością oraz dojrzałością artystyczną – podsumowała występ Joanna Mączkowska, obecna na Przeglądzie w Lipianach jako opiekun licealistów. Przypomniała też, iż ci soliści z grupy teatralnej „Klepsydra” od stycznia tego roku wzięli już udział w kilku konkursach, zajmując w nich czołowe miejsca.
21 kwietnia - Zakręt Wolności Klepsydry „Wszystko być może katastrofą i wszystko może nie być nią…”- te słowa piosenki popularnego niegdyś zespołu „Skaldowie” zakończyły spektakl zatytułowany „Na zakręcie Wolności”, który grupa teatralna Klepsydra wystawiła trzykrotnie na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim licealna. I bynajmniej nie była to „katastrofa”, lecz sukces, bo widzowie na wszystkich seansach nie szczędzili oklasków. Należały się one szczególnie młodym aktorom odgrywającym swe trudne role z profesjonalizmem wymagającym zarówno talentu jak i wielu prób. Ten wielki wkład pracy w przygotowanie spektaklu docenili: dyrektor Zespołu Szkół Maciej Rydzewski, wicedyrektor Katarzyna Witek, dyrektor MGOK Małgorzata Dziadek, sekretarz kaliskiego Urzędu Miejskiego Irena Kilijańska-Kotowicz, inspektor ds. Oświaty Marta Gorajewska oraz inspektor ds. Kultury i Sportu Anna Kranc- Bargieł. Podziękowano za występ aktorom, Bogumiłowi Kurylczykowi (autorowi scenariusza) oraz opiekunce Klepsydry Joannie Mączkowskiej, która sztukę nie tylko wyreżyserowała, ale też stworzyła do niej choreografię, scenografię i dobrała utwory muzyczne. Wykonało je na scenie czworo laureatów wielu konkursów oraz festiwali: Hanna Bruzi, Martyna Frańczak, Zuzanna Nawrocka i Filip Wiśniewski. Te ich występy stanowiły porywający i relaksujący widzów „oddech” w percepcji całości przedstawienia. Akcja najnowszej sztuki Klepsydry dzieje się w Kaliszu Pomorskim tuż przed przełomowymi wyborami do Sejmu i Senatu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Bohaterowie, dwie dziewczyny i chłopak (role te zagrali brawurowo: Hanna Bruzi, Iga Kucharska i Kacper Połubiak ) chodzą po ulicy Wolności, odwiedzając m.in. ówczesne kino, zrujnowany wtedy Pałac, czy restaurację „Słoneczną”. Ich rozmowy dotyczą monotonnego życia, drożyzny, codziennych problemów gasnącej epoki Polski Ludowej. W końcowej scenie, jako jedyny polityczny akcent, pojawia się sekretarz partii – dotychczasowej „przewodniej siły narodu” artykułujący zamiast dotychczasowych sloganów ludowe przyśpiewki. Wtedy właśnie z głośników rozbrzmiewa piosenka „Skaldów”, a aktorzy prezentują transparenty z fragmentami śpiewanego tekstu, że „Wszystko być może katastrofą i wszystko może nie być nią”- w zależności od naszych preferencji, wyborów i działań. Po zakończeniu ostatniego, trzeciego spektaklu, Joanna Mączkowska podziękowała na scenie swoim uczniom z Klepsydry za wytrwałość oraz poświęcenie, gdyż tego wymaga artystyczna profesja. Doceniła także uczennice, które przygotowały piękne i ważne dla wymowy spektaklu rekwizyty oraz akustyczną pomoc Remigiusza Orłowskiego. Sama Joanna Mączkowska też otrzymała podziękowania za wytrwałość i twórczą opiekę od tych członków grupy teatralnej, którzy po ukończeniu szkoły odchodzą już z zespołu, by kształcić się dalej.
28 kwietnia - Pożegnanie absolwentów W roku szkolnym 2022/2023 szkołę ukończyło 52 absolwentek i absolwentów dwóch klas czwartych liceum. Dyrektor Maciej Rydzewski pogratulował im (oraz ich wychowawcom, nauczycielom i rodzicom) sukcesu edukacyjnego osiągniętego przez młodzież w trudnych warunkach pandemii. Ponadto życzył tradycyjnego „połamania piór” na maturze, a przede wszystkim realizacji marzeń, planów na przyszłość i szczęścia w dorosłym życiu. Uroczystość uświetnił występ wokalistów z grupy teatralnej Klepsydra oraz z zespołu Dystractor. Kulminacyjnym momentem było wręczenie świadectw ukończenia szkoły, a potem pamiątkowe zdjęcia poszczególnych klas z wychowawcami. Liczna grupa maturzystów została pożegnana przez opiekunki kół zainteresowań, w tym przez Joannę Mączkowską, która wyróżniła uczniów związanych z Klepsydrą. Na zakończenie Dyrektor Szkoły podziękował za wzorowe przygotowanie uroczystości, koordynatorce wydarzenia Joannie Mączkowskiej oraz uczniom i nauczycielom, którzy w tym współuczestniczyli.
30 maja - Piknik Młodych Pasjonatów Już po raz jedenasty odbył się Piknik Młodych Pasjonatów. W takiej formie organizowane są dni otwarte dla szkół podstawowych. Tym razem kaliskie Liceum i Technikum odwiedziło ponad 200 uczniów z Czaplinka, Choszczna, Drawna, Drawska Pomorskiego, Kalisza Pomorskiego, Krzęcina, Mirosławca, Pełczyc, Pomierzyna, Recza, Suliszewa, Świerczyny, Tuczna i Wierzchowa. Uczniowie mogli wybierać spośród 25 różnorodnych zajęć i działań. Zaprezentowano lekcje języków obcych, matematyki, historii, biologii, fizyki i astronomii oraz chemii. Na temat artystycznych pasji można było wiele się dowiedzieć m.in. od uczniów i opiekunki grupy teatralnej Klepsydra.
Maj - Sukces Martyny W zorganizowanym w maju przez Ośrodek Kultury w Mirosławcu „III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Przyrodniczej” wzięło udział aż 187 wykonawców z całego kraju: od Szczecina po Rzeszów, od Zamościa po Gdańsk, od Warszawy i Krakowa po Śmieszkowo i Rzeszęszyce. Nikt nie musiał przyjeżdżać do Mirosławca, gdyż ten konkurs przeprowadzono online. Martyna Frańczak, uczennica kaliskiego Zespołu Szkół wzięła w nim udział i zdobyła wyróżnienie. To kolejny, tegoroczny sukces solistki grupy teatralnej Klepsydra. Martyna w styczniu tego roku została już laureatką „VI Powiatowego Przeglądu Jasełek i Widowisk Kolędniczych, Kolęd i Pastorałek w Drawsku Pomorskim oraz otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim „X Festiwalu Piosenki Zimowej i Świątecznej w Lipianach. Zajęła także I miejsce na „XVI Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Wielkopostnych” w Lipianach.
23 czerwca - Zakończenie roku szkolnego Na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Wraz z uczniami, nauczycielami i pracownikami ZS uczestniczyli w niej liczni goście, w tym: Stanisław Cybula - Starosta Drawski oraz Janusz Garbacz - Burmistrz Kalisza Pomorskiego.
Po wprowadzeniu sztandaru oraz odśpiewaniu hymnu, dyrektor Maciej Rydzewski pogratulował uczniom sukcesów w nauce, konkursach oraz wielu działaniach prowadzonych przez Szkołę. I właśnie wręczenie uczniom nagród, dyplomów i świadectw z bardzo dobrymi wynikami stanowiło najważniejszy punkt uroczystości.
Na zakończenie wokaliści z Klepsydry: Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski zaśpiewali piosenki wprowadzające zebranych w wakacyjny nastrój.
Uroczystość prowadzoną przez Kornelię Ciosmak i Tatianę Smyczyńską koordynowała Joanna Mączkowska.
|