MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Rok 2017 (II)

25 sierpnia - Odkrywanie wspólnych korzeni

  Grupa niemieckich turystów powiązana rodzinnymi więzami z mieszkańcami Kalisza Pomorskiego sprzed 1945 r., przebywając przez kilka dni w naszym mieście, odwiedziła m.in. Stary Cmentarz, Pałac oraz kaliskie Liceum.

  

 

 

   Po Starym Cmentarzu oprowadzał grupę znawca dawnej historii Kalisza Pomorskiego – Günther Korn. A o dziejach Pałacu opowiadał wnuk ostatniej prywatnej właścicielki tych dóbr – Hans Joachim Zühlke. Natomiast wizyta w Czerwonej Szkole rozpoczęła się od zwiedzenia Izby Muzealnej. Przewodnikiem był jej współtwórca: dyr. Maciej Rydzewski. W uznaniu za pielęgnowanie polsko-niemieckiej historii naszego miasta i Szkoły otrzymał album zdjęć przedwojennych nauczycieli oraz uczniów, a także obraz przedstawiający kaliski Kościół.

  

   Z kolei w pracowni języka polskiego zaprezentowano gościom internetowy portal historyczny (www.liceum.kalisz.pl), który od pięciu lat konsekwentnie tworzą uczniowie Liceum pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej oraz Bogumiła Kurylczyka, odkrywając kolejne tajemnice naszego miasta. W tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” jury doceniło te działania przyznając kaliskim licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”.

   Günther Korn nie szczędził ciepłych słów, a pozostali członkowie grupy oklasków pod adresem dyrekcji Liceum oraz autorów portalu poświęconego polsko-niemieckim korzeniom Kalisza Pomorskiego. Jako osoba często odwiedzająca nasze miasto Günther Korn opowiedział swoim rodakom o wyreżyserowanych przez Joannę Mączkowską spektaklach grupy teatralnej „Klepsydra”, nawiązujących do starych legend oraz zapomnianych faktów.

 

2-3 września - Wyjazd integracyjny klas pierwszych

   Dwie klasy pierwsze: o profilu dwujęzycznym (1a) i dziennikarsko-politechnicznym (1b), przebywały wraz z wychowawczyniami: Kariną Antończak i Joanną Mączkowską na dwudniowym wyjeździe integracyjnym w ośrodku wypoczynkowym w Nowej Studnicy.

   Dzięki wspólnej wycieczce łatwiej będzie teraz uczniom nie tylko zaadoptować się do warunków, jakie stawia nowa szkoła, ale i do pracy w zespole.

  

 

 

 

 

   Pierwszego dnia młodzież poznawała się wzajemnie, bo w tym gronie spotkali się wszyscy po raz pierwszy. Służyło temu również ognisko z pieczeniem kiełbasek, a potem dyskoteka, ponieważ wspólne przygotowanie posiłku, zabawa czy spacery, stwarzają wiele możliwości zaprezentowania się w działaniu, czyli od strony twórczej, praktycznej, prawdziwej.

 

 

 

 

 

 

 

  

   Następnego dnia rozpoczęły się zajęcia z wychowawczyniami, które przygotowały różnorodne zadania integrujące, pozwalające poznać innych oraz lepiej samego siebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 września – Inauguracja roku szkolnego

  Apel na dziedzińcu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim zainaugurował rok szkolny 2017/2018.

  

   W uroczystości licznie wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście. Wszystkich powitał dyrektor ZSP Maciej Rydzewski , życząc wytrwałości w realizacji wszelkich planów i zamierzeń w nowym roku szkolnym. Zwłaszcza rozpoczynającym tu naukę uczniom czterech klas pierwszych Liceum oraz pierwszej klasy technikum informatycznego pod patronatem Akademii Morskiej w Szczecinie.

  

   Apel prowadziła przewodnicząca Samorządu Szkolnego, uczennica klasy 3a Olivia Kucharska. Koordynatorką uroczystości, czuwającą nad jej prawidłowym przebiegiem, była Joanna Mączkowska.

 

 

 

Wrzesień - Tajemnice rodziny Wittchow

   Od maja 2017 r. grupa kaliskich licealistów uczestniczy w odkrywaniu tajemnic otaczających postać Alberta Wittchowa, właściciela przedwojennej firmy budowlanej, który pozostawił po sobie wiele gmachów w mieście oraz okazały grobowiec na Starym Cmentarzu.

   Ukoronowaniem projektu „Nasza mała Ojczyzna”, realizowanego we współpracy z Urzędem Miejskim w Kaliszu Pomorskim, będzie publiczna prelekcja oraz kolejna publikacja na szkolnym portalu internetowym „my-Kalisz Pomorski – okolice – świat” z cyklu „Nasz przewodnik”. Trwają prace pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej nad redakcją zebranych materiałów archiwalnych. Omawiał je na kolejnym spotkaniu z uczniami tropiciel kaliskich, nieodkrytych tajemnic – Bogumił Kurylczyk. Wyszukał bowiem kolejne, dotąd nieznane dokumenty na temat działalności firmy budowlanej „Wittchow”.

 

22 września – Święto naszej Szkoły

   W „Inteligentnym Ogrodzie”, powstałym na terenie dawnego dziedzińca, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim wraz z nauczycielami, rodzicami i pracownikami obsługi obchodzili w uroczystej atmosferze Święto Szkoły. A wspólnie z nimi - zaproszeni goście.

   Uroczystość uświetniły występy licealnej grupy teatralnej „Klepsydra” oraz zespołu muzycznego „Distractor”. Polskie i angielskojęzyczne piosenki w ich wykonaniu dodały tej ceremonii wyjątkowego charakteru. Dyrektor podziękował za wzorowe przygotowanie obchodów koordynatorce uroczystości, Joannie Mączkowskiej.

 

 

 

12 października – Na Powiatowym Dniu Edukacji Narodowej

   Jedną z kilku nagród Starosty Drawskiego, wręczonych wyróżniającym się pedagogom, otrzymała Joanna Mączkowska. Starosta Stanisław Kuczyński pogratulował laureatom, a wicestarosta Jacek Kozłowski podziękował im za znakomite efekty, jakie osiągają w procesie kształcenia młodzieży.

  

 

   Joanna Mączkowska otrzymała nagrodę nie tylko za sukcesy dydaktyczne, lecz także artystyczne, związane z prowadzeniem od kilku lat grupy teatralnej „Klepsydra”, znanej ze spektakli oraz koncertów.

  

   Właśnie członkowie „Klepsydry”:

Adrian Kociuba,

Kamila Pomagalska

i Julia Zinczuk

uświetnili spotkanie w sali obrad Starostwa gorąco oklaskiwanym koncertem piosenek polskich i angielskich.

  

   W uroczystości uczestniczył także Maciej Rydzewski, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, który pogratulował Joannie Mączkowskiej otrzymanej nagrody i występującym solistom wzruszającego występu. O występie z uznaniem wyraził się również starosta Stanisław Kuczyński.



 

13 października - Dzień Edukacji Narodowej

  

 

   W naszej Szkole było tego dnia wiele życzeń, kwiatów, podziękowań i wzruszeń podczas uroczystości, jaką uczniowie zadedykowali swoim nauczycielom.

 

  

 

   Atmosferę uroczystego apelu wzbogaciły piosenki w wykonaniu wokalistów z grupy teatralnej „Klepsydra”. Do trójki solistów "weteranów" (Julii, Kamili i Adriana) dołączyła debiutująca Wiktoria Spieler.

 

 

  

 

  

 

 

   Zdjęcia pokazują najlepiej jak wiele artystycznego zaangażowania było w tym muzycznym wzbogaceniu apelu.

 

 

 

 

 

 

 

 

25 października - Na grobie Przyjaciółki „Klepsydry”

    Zanieśliśmy herbaciane chryzantemy na grób Heleny Kurylczyk-Pulwin, wielkiej Przyjaciółki „Klepsydry”, jednej z pierwszych nauczycielek w kaliskiej Szkole oraz współzałożycielki naszego Liceum.

   

   To pani Helena oglądała nasze pierwsze spektakle. Zresztą jeden z nich w roku 2010 poświęciliśmy właśnie Jej, nawiązując do pionierskiej roli jaką odegrała organizując życie kulturalne w tuż powojennym Kaliszu Pomorskim. Jako polonistka z zawodu, a reżyser i scenograf amator, zwołała grupę nauczycieli oraz rodziców wystawiając na początku lat 50. XX wieku „Ożenek” Mikołaja Gogola. Za Jej pełną aprobatą tradycje teatralne kontynuuje grupa „Klepsydra” prowadzona przez także polonistkę – Joannę Mączkowską.

   

 

   „Zostanie po nas tylko ród, i kilka snów i kilka słów” - głosi napis na kamieniu wieńczącym rodzinny grób pani Heleny, na której pogrzebie w sierpniu 2014 roku soliści „Klepsydry” zaśpiewali Jej ulubione pieśni. W nas pani Helena zostawiła po sobie serdeczną pamięć. Na zawsze.

 

 

 

 

30/31 października – Maraton na Halloween

   

   To była noc: pełna filmów grozy, śmiechu i dobrej zabawy uczniów klasy Ib kaliskiego Liceum. Poprzebieranych bez wyjątku w przeróżne monstra lub ulubione postacie z bajek, jak nakazuje coraz popularniejszy obyczaj świętowania Halloween.

   

 

 

 

   Te starannie wykonane przebrania i makijaże młodzieży zaskoczyły nawet ich wychowawczynię Joannę Mączkowską, która jako reżyser teatralny i scenograf bynajmniej nie daje się zaskoczyć byle czym. A tu wiele kreacji przyciągało uwagę pomysłowością oraz odpowiednią, aktorską grą noszących je osób. Dlatego wyświetlane podczas maratonu filmy stanowiły jedynie tło uczniowskiego teatru, w którym groza przeplatała się z komedią dając w sumie tragifarsę. Czyli to, co jest istotą Halloween. W ten sposób powstał jedyny w swoim rodzaju, bo spontaniczny i niepowtarzalny spektakl grupy teatralnej „Klepsydra”, jakiego jeszcze nie było.

     Przypomnijmy, że anglojęzyczny zwyczaj obchodzenia Halloween pojawił się w Polsce w latach 90. XX wieku i chociaż osobom starszym wydaje się wciąż kontrowersyjny, to młodzież zaakceptowała go już powszechnie. Zwłaszcza ta młodzież, dla której język angielski staje się drugim językiem po ojczystym – polskim. A tak jest właśnie w kaliskim Liceum, gdzie przekazywana wiedza nie ogranicza się do poznawania tylko rodzimej kultury, gdyż dla zrozumienia współczesnego świata jest to już zbyt mało.

 

5 listopada - Nasz Portal w Warszawie

    
   W tegorocznej V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historyczno-Artystycznego „Pamięć nieustająca” jury przyznało naszym licealistom wyróżnienie w kategorii: Prace multimedialne „za uczestnictwo w prowadzeniu strony internetowej poświęconej małej Ojczyźnie - Kalisz Pomorski”. Z tej okazji zaproszono ich na konkursową Galę do sali dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

    

 

 

 

 

    Przedstawicielki uczniów (Karolina Gierzkiewicz i Julia Zinczuk) wraz ze współredaktorką portalu „MY-KALISZ POMORSKI - OKOLICE-ŚWIAT” (liceum.kalisz.pl) - Joanną Mączkowską odebrały wręczone publicznie nagrody. Przy tej okazji opowiedziały też więcej o konsekwentnym odkrywaniu historycznych zagadek Kalisza Pomorskiego, co pozwala lepiej zrozumieć swoją Małą Ojczyznę.

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

    W stolicy zwiedziły Uniwersytet Warszawski, Stare Miasto, były przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przypomnijmy, iż rok temu w tym samym konkursie również nagrodzono kaliskie licealistki. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureatki, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistek.

 

 

 

 

8 listopada – O tajemnicach rodziny Wittchow

     Z niedawno odnalezionych dokumentów wynika, iż w dużej mierze do budowy Kalisza Pomorskiego przyczynili się Albert i Wilhelm Wittchow. W oparciu o te odkryte w archiwach dokumenty kaliscy licealiści pod kierunkiem Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej przygotowali opracowanie zatytułowane: „Tajemnice rodziny Wittchow”, które przedstawili na publicznej prezentacji 8 listopada 2017 r.

    

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Licznie przybyła na nią młodzież oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych - Maciej Rydzewski. Byli także mieszkańcy zaciekawieni historią swojego miasta, a wśród nich zasłużony dla miejscowej oświaty dyrektor Roman Bykowski. Omawiane i pokazywane na ekranie projekty, plany, stare fotografie oraz urzędowe pisma wzbudziły sporo entuzjazmu wśród zgromadzonych. Niektóre dokumenty można było zobaczyć po raz pierwszy.

          Na wstępie przypomniano, że rodzina Wittchow, jak żadna inna, przyczyniła się do powstania wielu kaliskich gmachów, z których sporo służy mieszkańcom do dziś. Ród ten wywodzi się od mistrza tkackiego Karla Wittchowa, który był ojcem murarza Johanna, a on z kolei ojcem Alberta urodzonego w 1860 r. I jako młodzieniec pomagał Johannowi w budowie siedziby kaliskiego sądu (Amtsgericht), stojącego przy ul. św. Wojciecha. Nabyte umiejętności i niewątpliwie talent oraz zarobione pieniądze pozwoliły mu na otwarcie w 1886 r. własnej firmy „Albert Wittchow – Mauermeister”. Jego pierwszy odnaleziony kontrakt dotyczył naprawy mostu na rzece w Starej Korytnicy.

   

   W konkluzji prelekcji stwierdzono, iż współcześni mieszkańcy Kalisza Pomorskiego wciąż korzystający z tych wszystkich obiektów, które Albert i Wilhelm Wittchow tu zbudowali lub wyremontowali, nie powinni o tym zapomnieć. Najwymowniejszym wyrazem tej pamięci byłoby bez wątpienia odnowienie grobowca rodziny Wittchow na Starym Cmentarzu, co już przed rokiem zainicjowali wraz z licealistami: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska.

 

10 listopada – Spektakl i koncert

    

 

 

   Grupa teatralna „Klepsydra” wystawiła z okazji Święta Niepodległości wymowny spektakl oraz wzruszyła publiczność koncertem nostalgiczno-patriotycznych pieśni.

    

 

  

 

   Oba występy, na które przybyli m.in. wiceburmistrz Tomasz Kołtun i radni, odbyły się 10 listopada w sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim.

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

   Spektakl „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie” przypominał w metaforycznej formie minione obrzędy kultu jednostki.

    

 

 

 

   Wtedy na wszelkie sposoby wychwalano przywódców rządzącej partii, oddając im karykaturalnie hołdy i bezkrytycznie wielbiąc jako „ genialnych strategów”. Pokusa podobnej propagandy wciąż jest groźna na świecie. Zwłaszcza tam, gdzie obywatele przestają upominać się o swoją wolność i prawa. Doskonale oddali to młodzi aktorzy odgrywając swoje role ze zrozumieniem i wyczuciem, ponieważ prawdziwa sztuka nie toleruje dosłowności.

    

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

   Za wzruszenia i pobudzenie do refleksji podziękowali na koniec uroczystości Joannie Mączkowskiej (reżyserowi spektaklu i koncertu), Bogumiłowi Kurylczykowi (autorowi scenariusza) oraz występującym licealistom: dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim- Maciej Rydzewski i wicedyrektor- Katarzyna Witek.

 

 

16 listopada - Moralitet antynikotynowy

     

   W ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia” odegrano moralitet pobudzający do refleksji nad zgubnymi skutkami nałogu nikotynowego. Nikt nie wygłaszał tu słów potępienia, ponieważ wszystko przedstawili gestami w swojej scenicznej pantomimie aktorzy grupy teatralnej „Klepsydra” wspomagani przez odpowiednie kostiumy i dekoracje.

    

 

 

 

 

   Tuż po dzwonku na szkolny korytarz wkroczyły „papierosy”, a za nimi ubrane na czarno „choroby” spowodowane paleniem. Oczywiście z rysunkami „przeżartych” nikotyną płuc. Po chwili do tego korowodu dołączyły postaci ubrane na biało, symbolizujące zdrowie oraz rozum. We wspólnym tańcu rozpoczęła się walka dobra ze złem obserwowana pilnie przez widzów i z ich aktywnym udziałem zwłaszcza w kulminacyjnej scenie wypędzania „chorób” z Liceum.

     - Scenariusz tego antynikotynowego spektaklu jest każdego roku podobny, ale nigdy nie odgrywany tak samo. Uczniowie interpretują go na swój sposób. Co roku dołączają też nowe osoby. Tym razem większość aktorów to uczniowie klasy Ib. Można było zauważyć, że postaciom przebranym na biało, czyli promującym zdrowie, wcale nie było tak łatwo pokonać w tańcu występujące w czarnych strojach „choroby”. Uczniowie znakomicie ukazali, że dobro nigdy tak łatwo nie zwycięża - podkreśla opiekunka „Klepsydry” Joanna Mączkowska.

    

   Na zakończenie spektaklu, który jak każdy moralitet wywołał wśród uczniów natychmiastowe dyskusje, aktorzy rozdali ulotki informujące o szkodliwości palenia, udostępnione przez szkolnego pedagoga – Annę Józiak. Z pewnością zostaną one teraz przeczytane z uwagą.

 

 

 

 

17 listopada - Lekcja o Kaliszu Pomorskim

    

   Historycznych tajemnic Kalisza Pomorskiego rozwiązano już siedem. Która jest najważniejsza? Od której zacząć ich streszczenie? Taką podróż „ekspresem po tajemnicach” odbyli uczniowie klasy I b naszego Liceum. Było to możliwe, gdyż tę skondensowaną lekcję lokalnej historii poprowadzili wspólnie: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska, którzy wraz z licealistami kolejnych roczników od pięciu lat realizują program „Moja Mała Ojczyzna”, a w nim odkrywają kolejne dotąd nieznane fakty z dziejów miasta publikowane następnie na portalu www.liceum.kalisz.pl w dziale „Nasz przewodnik”.

    - Zacznijmy od spojrzenia na herb Kalisza Pomorskiego widoczny z okien Czerwonej Szkoły na fasadzie Ratusza. Przedstawia on orła chwytającego zająca, ale bynajmniej nie stanowi on sceny polowania. W heraldyce zając symbolizuje spryt czyli mądrość, a orzeł siłę. Razem ta para, pozostająca na herbowym wizerunku w zgodzie, jest metaforą siły rozumu, rozwinięciem łacińskiej maksymy: „plus ratio quam vis” tłumaczonej na język polski jako „rozum zwycięża siłę” – opowiadał prelegent. Dodał również, że tak wymowny herb, zamieszczony także na uczniowskich tarczach, dodaje skrzydeł  w działaniach, gdyż przypomina o tym, co w nich najważniejsze.

     Uczniowie  wysłuchali z zaciekawieniem kolejnych opowieści o kole szlifierskim, czyli Schleifstein, na którym szlifowano najpierw nożyce, a potem ludzkie charaktery. O powstaniu czterech miejskich jezior z jednego wielkiego, jakie otaczało osadę Calis i zamek piastowskiego rycerza Janusza Kenstela wzmiankowanego w dokumentach już w 1290 r. O wielkim pożarze miasta w 1771 r. i dzwonie dziękczynnym na kościelnej wieży, jaki ufundowali mieszczanie królowi Prus – Fryderykowi II Wielkiemu za przekazanie 80 tys. talarów na odbudowę domów, czy wreszcie o powstaniu Czerwonej  Szkoły i jej niezwykłej historii.

 

22 listopada - Dzień edukacyjno - integracyjny

     Samorząd Uczniowski zorganizował „Dzień edukacyjno-integracyjny” dla klas pierwszych i drugich. Do zadań należało pokonanie policyjnego toru przeszkód, udział w lekcji pierwszej pomocy prowadzona przez członków grupy medycznej Medical Team, musztra wojskowa oraz quiz o Szkole. Potem na sali gimnastycznej przeprowadzono część artystyczną, w której uczniowie klas pierwszych musieli zaśpiewać piosenkę lub też przedstawić układ taneczny.

     Po wyrównanej walce, ciekawych piosenkach i układach tanecznych, komisja sędziowska w składzie: Oliwia Kanabaj (Przewodnicząca SU), Zuzanna Mieszkowska i Malwina Nowakowska (członkowie SU) - przyznały pierwsze miejsce klasie 1b. W nagrodę uczniowie tej klasy (ich wychowawcą jest Joanna Mączkowska), otrzymali wielki tort.

 

30 listopada - Dzień Życzliwości

     Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w Światowym Dniu Życzliwości. W działania mające na celu wzbudzenie wśród szkolnej społeczności pozytywnych emocji zaangażowały się wszystkie klasy.

     Oceniane były stroje (klasy pierwsze – żółty, klasy drugie – czerwony, klasy trzecie – niebieski) oraz wykonane plakaty. Oprócz tego na szkolnym korytarzu uczniowie mogli oddać głos na najżyczliwszą osobę. Podczas „życzliwej przerwy” rozdawano jabłka, do których przyczepione były różne pozytywne sentencje.

     Cały konkurs wygrała klasa 1b z wychowawcą, Joanną Mączkowską, prezentując kolorowe stroje i ciekawy plakat, do którego można było przyczepić uśmiechniętą buźkę. Na drugim miejscu uplasowały się klasy 1d, 1ti, 2b, 2d, 3a, natomiast miejsce trzecie zajęła klasa 1a.

 

Grudzień - Subkultury

  

        Różnorodność jest zawsze twórcza, co potwierdza nie tylko przyroda, a przede wszystkim kultura, dlatego warto poznawać inne systemy wartości, czy religie i uczyć się wobec nich tolerancji. Temu właśnie służy prezentacja subkultur na lekcjach wiedzy o kulturze w kaliskim Liceum prowadzonych przez Joannę Mączkowską. Uczniowie „wcielają się” w wybrane przez siebie grupy, najchętniej opisując zwyczaje dzieci kwiatów, czyli hipisów oraz dresiarzy.

    

    

 

     Pojawiają się także rastafarianie, którzy propagują życie nie tylko bez wojen, lecz również bez konfliktów zgodnie z zasadą „no stres”. Oczywiście wszystko odbywa się w odpowiednich strojach i z zachowaniem właściwych rytuałów.

    

     Prezentując poszczególne subkultury, wyznawane przez ich członków wartości czy kodeksy, uczniowie poznają je oraz nad nimi dyskutują. W tych rozmowach oddzielają cechy inspirujące, pozytywne, od negatywnych czy mniej wartościowych. Dzięki temu nabierają dystansu do wszystkiego, co może prowadzić do zatracenia siebie w takiej czy innej aktualnie modnej albo skostniałej subkulturze.

 

 

19 grudnia - Na sztuce Moliera

     To ciekawe doświadczenie przejść zaraz po zakupach w szczecińskim centrum handlowym „Galaxy” do Teatru Współczesnego, by tam znaleźć się w oddalonej o kilka stuleci epoce Moliera na jego sztuce „Szkoła żon”. W niej Arnolf, zamożny i ustatkowany mężczyzna, którego marzeniem jest znaleźć odpowiednią żonę, postanawia wychować sobie oddaną i wierną małżonkę. Wszystko rozgrywa się w komediowej konwencji. Jednak, jak zawsze u Moliera, śmieszność fabuły odsłania tragizm ludzkiej egzystencji. Wyrachowanie przegrywa z żywiołem życia, namiętności i miłości, a to akurat jest wiecznie aktualne i równie często zdarza się dzisiaj.
     Ta komedia była barwną i pouczająca lekcją życia i daleką od nudy formą poznawania utworu Moliera. Tym bardziej, iż spektakl w reżyserii Justyny Celedy stanowił współczesne odczytanie jego sztuki z wyraźnym przełożeniem niuansów francuskiej literatury na polską wrażliwość. Dodatkowo został on uaktualniony efektami specjalnymi, jakie wprowadza scenografia choćby w postaci fruwającego nad głowami widzów balonu.
     Jak zgodnie stwierdzili uczniowie klasy Ib po powrocie z wyjazdu do Szczecina: „na pewno nie był to nasz ostatni raz w teatrze!”. Podziękowali także wychowawczyni - Joannie Mączkowskiej za zorganizowanie wyjazdu oraz towarzyszącej w trakcie wycieczki Dorocie Lasce za opiekę.

 

 

21 grudnia - Jasełka w Liceum

    

 

 

 

 

 

 

    

 

 

     Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” wystawili Jasełka, odgrywając biblijne postaci: Świętej Rodziny, pastuszków przybyłych do Betlejem oraz aniołów i diabłów. We wspólnym świętowaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice oraz goście.

    

 

 

 

 

    

 

 

 

     W przedstawieniu anioły stały zawsze wyżej, a diabły niżej, ponieważ dobro powinno  górować nad złem. Widowisko, przygotowane pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, rozpoczęła najpiękniejsza i najbardziej znana z kolęd: .„Wśród nocnej ciszy”. Zaśpiewała ją Wiktoria Spieler.

    

 

 

 

 

    

 

    

 

 

 

 

 

     Natomiast aktorzy poruszając się wokół „dzieciątka w żłobie” tworzyli ruchome tło tej żywej szopki, wzbogaconej o piękne rekwizyty udostępnione przez księdza Wojciecha Marcinkiewicza.

    

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

    

 

 

 

 

     Wysłuchano kolęd w wykonaniu Darii Milczach, Zofii Burzyńskiej, Julii Zinczuk i Adriana Kociuby. Dwójka ostatnich solistów wystąpiła w duecie wzruszając i zachęcając słuchaczy wyśpiewywanymi słowami do „podania znaku pokoju”.

    

 

 

 

 

 

    

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Nauczyciele, uczniowie, ich rodzice oraz zaproszeni goście przekazywali sobie wtedy zapalone przez anioły świece – betlejemskie światełko na znak pojednania. Następnie anioły zajęły się  rozsypywaniem śniegu w postaci białego pierza.

    

 

 

 

 

 

    

 

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     I tak pięknej tradycji stało się zadość w sposób równie piękny, co docenił dziękując Joannie Mączkowskiej, księdzu Wojciechowi Marcinkiewiczowi oraz młodym artystom z grupy teatralnej „Klepsydra” - dyrektor kaliskiego Liceum Maciej Rydzewski, przebrany w strój św. Mikołaja.