MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Teresa Stąporek - Dusza witraży

          Jestem emerytowaną nauczycielką. Dzieciństwo spędziłam w Ustroniu Morskim. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Szczecinku rozpoczęłam pracę w Szkole Podstawowej w Suchowie, następnie w Pomierzynie. W tej pięknej wsi spędziłam sporo miłych chwil. Obecnie mieszkam w Kaliszu Pomorskim.

   Przygodę ze sztuką rozpoczęłam, pracując z dziećmi z pierwszych klas szkoły podstawowej. Prowadziłam koło plastyczne. Moi podopieczni osiągali liczne sukcesy w konkursach ogólnopolskich       i międzynarodowych. Pracę z dziećmi i młodzieżą kontynuuję obecnie jako instruktor plastyki w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Kali- szu Pomorskim. Wspólnie osiągamy wiele sukcesów. W tym roku moi podopieczni wzięli udział w licznych konkursach i zostali ich laureatami (II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Baśnie, bajki, bajeczki” organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie; VII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny im. Josepha von Eichendorffa; Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „MÓJ LEKARZ RODZINNY” zorganizowany przez Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce).

    Zajmuję się różnymi technikami  plastycznymi, m. in. malarstwem, filcowaniem, malowaniem na jedwabiu i wy- robem biżuterii. Jednak moim marzeniem, odkąd pamiętam, było opanowanie trudnej sztuki witrażu. Okazja ku temu zdarzyła się pół roku przed moim przejściem na emeryturę. Wówczas zapisałam się na warsztaty witrażu w technice tiffany, w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim. 

Bardzo szybko witraż stał się moim hobby, któremu poświęcam większość wolnego czasu. Moje prace można zobaczyć na wystawach i wernisażach. Tworzenie witraży dostarcza mi dużej satysfakcji         i pozwala na poznanie wielu osób, podobnie do mnie interesujących się sztuką. W witrażu znalazłam ciekawe, absorbujące zajęcie. Jest chyba moją największą życiową pasją obok ornitologii i czytania książek.

 

Teresa Stąporek