MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Bolesława Płachta - Moje spacery z pasją

Moje spacery z pasją

 

          W 1946 roku jako czteroletnia dziewczynka przyjechałam z rodzicami z Ożegowa do Sienicy (dawniej Czanowo). W tej malowniczej wsi uczęszczałam do szkoły podstawowej. Następnie po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Pomorskim kształciłam się w Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Koszalinie. Studia magisterskie odbyłam w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Szczecinie. Wiele lat pracowałam jako pedagog szkolny.

 

Moje zainteresowania przybierają szeroki wachlarz. Najpierw uwagę przykuły robótki ręczne na drutach. Z wełny wyczarować można korale, broszki, kwiaty, itp. Są one barwne jak spełniające się marzenia. Również od wielu lat zajmuję się fotografią. Wszystko zaczęło się od zakupionego aparatu za pieniądze z nagrody otrzymanej w konkursie na najpiękniejszy ogród. Najchętniej zatrzymuję w pamięci piękno natury.

 

         Warto tez wspomnieć o zajęciach warsztatowych z bibułą. Powstają m. in. barwne kwiaty, których życie przedłużone zostaje w różnorakich kolorach i przybranych kształtach.   Z kolei refleksje o życiu  głównie przechowuję w wierszach.

 

Zdolności malarskie zawsze podziwiałam u innych. Za bardzo nie wierzyłam we własne siły. Moje myślenie na ten temat zmieniło się w 2004 roku. Uczestniczyłam w plenerze malarskim w Zagoździe koło Drawska Pomorskiego. To w trakcie miłych zajęć poznałam techniki malarskie. Od tamtej pory, szczególnie zimą, nie rozstaję się z pędzlem. Maluję najczęściej farbami olejnymi. Od jakiegoś czasu także akrylem oraz pastelami.

 

Interesuje mnie także  haft. Szczególnie ujął mnie tzw. koralikowy, który wykorzystuję do ozdabiania m.in. bluzek czy gorsetów. Chętnie dzielę się  z innymi posiadanymi wzorami   z różnych szkół oraz  własnymi. 

 

 

 

                

Cieszą mnie uśmiechy dzieci, miłe słowa osób, którym w jakiś sposób pomagają moje prace. Zostałam też wielokrotnie doceniona na różnych konkursach. Warto ich kilka nadmienić:

 - Ogólnopolski Konkurs Literacko- Plastyczno- Fotograficzny „Natura moich okolic” organizowany przez Zarząd Okręgu Lubuskiego ZNP w Zielonej Górze (kategoria: fotografia- II nagroda w 2003r., wyróżnienie w 2004r., I nagroda w 2005r., II nagroda w 2008r.,kategoria: proza- wyróżnienie 2010r.,kategoria: robótki ręczne-wyróżnienie w 2012r.,

 -  „Las w moim obiektywie” organizowany przez redakcję czasopisma „Las polski” w Warszawie (2006r.): wyróżnienie, 

-   V edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Epistolarnej „Ludzie listy piszą”  w Zielonej Górze (2009r.): I miejsce.

 

Bolesława Płachta