MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Rok 2022 (II)

WRZESIEŃ

1 września - Rozpoczęcie roku szkolnego

     Rok szkolny 2022/2023 rozpoczął się tradycyjnie apelem na dziedzińcu z udziałem uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości. Wśród nich byli m.in.: Waldemar Włodarczyk z Zarządu Powiatu Drawskiego, Janusz Garbacz - Burmistrz Kalisza Pomorskiego, Adam Stąporek - radny RM, Irena Kilijańska–Kotowicz - sekretarz Gminy Kalisz Pomorski oraz mjr Tomasz Brycki - szef Wydziału Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinku. Uroczystość uświetniła piosenką Hanna Bruzi - solistka z grupy teatralnej „Klepsydra”.

     Wszystkich zebranych przywitał Maciej Rydzewski - dyrektor Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim. Życzył młodzieży oraz nauczycielom powodzenia i sukcesów, a samorządom (powiatowemu i miejskiemu), wojsku, służbom mundurowym, uczelniom wyższym i wielu innym instytucjom podziękował za pomoc, życzliwość i wsparcie. 

     Burmistrz Janusz Garbacz podkreślił ogromne znaczenie nauczycieli jako przewodników młodzieży. Zwrócił uwagę na wyjątkowe zaangażowanie grona pedagogicznego ZS w Kaliszu Pomorskim w pracę z uczniami oraz na rolę tej średniej szkoły dla lokalnej społeczności.

     Życzenia powodzenia w nowym roku szkolnym koleżankom, kolegom oraz nauczycielom i pracownikom szkoły złożyli przewodniczący Samorządu Szkolnego Kacper Połubiak oraz wiceprzewodnicząca Tatiana Smyczyńska.

     Koordynatorką uroczystości była polonistka, Joanna Mączkowska, która przygotowała wydarzenie we współpracy z Samorządem Uczniowskim, opiekunami klas mundurowych (Andrzejem Kowalewskim i Krzysztofem Wójciakiem) oraz Adamem Stąporkiem i Pawłem Łuczko.

 

 

12 września - Dary muzealne rodziny Zühlke

     Przedwojenne pocztówki i dokumenty, a przede wszystkim kilka srebrnych sztućców oraz porcelanowe talerze, wszystko z monogramami - bo z zastawy stołowej dawnych właścicieli miejscowych dóbr rycerskich (Rittergut Kallies) – przekazał do izby muzealnej w pracowni historycznej kaliskiej Czerwonej Szkoły - Hans Joachim Zühlke, wnuk Anny Zühlke, gospodarującej w Pałacu po śmierci męża Johanna.

     Dary te wręczył podczas spotkania w dniu 12 września 2022 r. z dyrektorem Maciejem Rydzewskim. Wzbogacą one już posiadane pamiątki związane z przedwojennym Kallies, jak wówczas nazywał się Kalisz Pomorski. W spotkaniu uczestniczyła żona ofiarodawcy Kathrin Zühlke oraz Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska, którzy przez tydzień opiekowali się gośćmi.

     Dyrektor Maciej Rydzewski, dziękując za te kolejne już przedmioty pochodzące z kaliskiego Pałacu stwierdził, iż teraz wypełnią one całą jedną gablotę, więc przeznaczy ją wyłącznie na nie.

     Hans Joachim Zühlke pokazał jeszcze inne elementy zabytkowej zastawy stołowej, w tym okazały widelec i nóż w rogowej oprawie służący do dzielenia na porcje pieczonej dziczyzny. Trafiły one do Burmistrza Janusza Garbacza, by wzbogaciły zbiory mającego powstać z jego inicjatywy Muzeum. Darczyńca zastrzegł jednak, by do czasu uruchomienia tej placówki w Pałacu, te imponujące sztućce były eksponowane w pracowni historycznej kaliskiego Liceum i Technikum.

 

14 września - Seminarium naukowe na urodziny Kalisza Pomorskiego

    

 

 

 

     W 719. rocznicę urodzin Kalisza Pomorskiego, czyli nadania mu praw miejskich, w auli Czerwonej Szkoły odbyło się pierwsze seminarium naukowe: „Kalisz Pomorski i okolice – tajemnice i zagadki”. Zorganizowała je i prowadziła z uczniami polonistka Joanna Mączkowska przy współpracy dyrektora Zespołu Szkół - Macieja Rydzewskiego i regionalisty - Bogumiła Kurylczyka. Całość imprez w tym szczególnym dniu, gdyż po południu w kaliskim Pałacu zaprezentowano jeszcze pierwszy Przewodnik po naszym mieście, objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

    

 

 

 

 

 

     Po powitaniu gości, wśród których oprócz osób wyżej wymienionych, byli m.in.: Starosta Drawski - Stanisław Cybula, Przewodnicząca Rady Powiatu - Urszula Ptak, Wiceburmistrz Kalisza Pomorskiego - Stanisław Samek, Przewodniczący Rady Miejskiej - Paweł Kulbacki, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej - Grażyna Kowalska, Radny Kalisza Pomorskiego - Adam Stąporek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim - Dorota Ławniczak, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pomierzynie – Monika Kawecka, Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim - Małgorzata Dziadek, pracownik IPN w Szczecinie – Rafał Semołonik oraz Anna Arcimowicz i Dominika Bejnarowicz.

     Jako pierwszy wystąpił Hans Joachim Zühlke. To wnuk Anny Zühlke, ostatniej właścicielki kaliskich dóbr rycerskich oraz Pałacu, który przybył z Niemiec wraz z małżonką Kathrin. Tematem jego prelekcji były pomorskie miasta w średniowieczu: ich powstanie, nadawane im prawa oraz herby. Jak wykazał, Kalisz Pomorski otrzymał prawa miejskie magdeburskie, co dodatkowo potwierdza widniejący w herbie orzeł, stanowiący godło margrabiów brandenburskich. A właśnie czterech z nich: Otto, Conrad, Johann i Waldemar podpisali dokument zakładający nasze miasto.

    

 

 

 

 

 

  

 

 

    

 

 

    

 

   Kolejne prelekcje wygłosili: Maciej Rydzewski (o pracowni historycznej w Liceum), Bogumił Kurylczyk (o dokumentach odnalezionych w archiwach na temat nazizmu w Kaliszu Pomorskim), prof. USz Eryk Krasucki (o tuż powojennej działalności ORMO), Krzysztof Ignaszewski (o amerykańskich lotnikach zestrzelonych pod Dębskiem w 1944 r.), Andrzej Szutowicz (o losie kaliskich Żydów), Krzysztof Wiśniewski (o zamku Janusza Kenstela), Tomasz Choroba (o skarbach z epoki brązu), dr Zbigniew Mieczkowski (o historii nieistniejącej Pełknicy na Poligonie Drawskim). Jako ostatni pracę o młodzieży walczącej z komunizmem autorstwa dr Magdaleny Semczyszyn zreferował Rafał Semołonik.

     Na seminarium przesłano ponadto opracowania prelegentów, którzy z powodów zdrowotnych lub zawodowych nie mogli w nim uczestniczyć osobiście. Zostaną one, jak i wszystkie wygłoszone referaty, włączone do publikacji, której wydanie zapowiedział burmistrz Janusz Garbacz.

   Zatem oprócz już wymienionych opracowań przeczytamy w we wspomnianej publikacji o poszukiwaniach legendarnego zamku starego Güntersberga (autorstwa dra Jacka Brzustowicza), o kłopotach z metryką miasta Czaplinka (Zbigniewa Januszańca), o interesującym losie pewnego kaliszanina z dawnych czasów (Jarosława Leszczełowskiego), a za sprawą Wiesława Piotrowskiego poznamy historią zagubionego w Kaliszu Pomorskim portfela.

      Po wysłuchaniu tak wielu i tak interesujących prezentacji, wystąpiła Hania Bruzi - solistka z grupy teatralnej „Klepsydra”, która wprowadziła publiczność swoim wzruszającym występem wokalnym oraz grą na skrzypcach w muzyczną zadumę.

     Goście przy miłym poczęstunku, ufundowanym przez kaliski Urząd Miejski, mieli okazję także podyskutować o szerokim spectrum tematów zaprezentowanych w trakcie seminarium.

     Przed wykonaniem na zakończenie konferencji wspólnego zdjęcia, burmistrz Janusz Garbacz podziękował prelegentom za interesujące opracowania, a organizatorom, w tym szczególnie koordynatorce - Joannie Mączkowskiej, za pomysł uczczenia urodzin Kalisza Pomorskiego w taki właśnie twórczy, niezwykły i edukacyjny sposób.

     Do życzeń dołączył się dyrektor Maciej Rydzewski, który stwierdził, że seminarium naukowe było wspaniałą ucztą dla miłośników historii i nie tylko. Pogratulował Joannie Mączkowskiej tak wspaniałej inicjatywy i profesjonalnej organizacji uroczystości.

     Joanna Mączkowska podziękowała za uczestnictwo i wsparcie staroście Stanisławowi Cybuli oraz pomoc w przygotowaniu pierwszego seminarium naukowego w kaliskim Zespole Szkół: burmistrzowi Januszowi Garbaczowi, dyrektorowi Maciejowi Rydzewskiemu, dyrektorce Miejsko-Gminnego Ośrodka Małgorzacie Dziadek, Dominice Bejnarowicz z UM oraz wszystkim prelegentom, gościom, a także uczniom z grupy teatralnej „Klepsydra” za artystyczne chwile umilające dzisiejsze spotkanie i pomoc w prowadzeniu uroczystości.

     Ponadto Joanna Mączkowska podziękowała Adamowi Stąporkowi za profesjonalną pomoc przy nagłośnieniu i Iwonie Szczęsnej za organizację poczęstunku.

     Zapowiedziała także zorganizowanie za rok kolejnej konferencji naukowej w dniu urodzin Kalisza Pomorskiego, by stała się to impreza cykliczna.

 

 

 

 

 

 

 

14 września - Przewodnik po tajemnicach Kalisza Pomorskiego

     Z wielu powodów dopiero teraz, niemal rok po wydaniu publikacji „Kalisz Pomorski – przewodnik po tajemnicach miasta” odbyła się jej promocja, czyli spotkanie z autorami: Bogumiłem Kurylczykiem i Joanną Mączkowską. Podobnie jak przedpołudniową sesję naukową zorganizowaną w auli Czerwonej Szkoły, także to popołudniowe spotkanie w kaliskim Pałacu objął patronatem Burmistrz Kalisza Pomorskiego - Janusz Garbacz.

     Nieprzypadkowo wybrano miejsce – kaliski Pałac oraz dzień – 14 września. To bowiem data uzyskania praw miejskich przez osadę Calis w roku 1303. Natomiast nasz Pałac stanowił poprzez wieki i stanowi do dzisiaj centrum wszystkich spraw ważnych dla mieszkańców.

      Spotkanie promocyjne zaszczycili swoją obecnością: burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz, wiceburmistrz Stanisław Samek, przewodniczący Rady Miejskiej - Paweł Kulbacki, wiceprzewodnicząca RM Grażyna Kowalska, radny Adam Stąporek, dyrektor ZS Maciej Rydzewski, dyrektor SP w Kaliszu Pomorskim Dorota Ławniczak, dyrektor SP w Pomierzynie Monika Kawecka, Anna Arcimowicz, Dominika Bejnarowicz z UM, a także nauczyciele, bliscy i przyjaciele autorów oraz czytelnicy Publikacji.

    Licznie przybyłych do Sali Rycerskiej mieszkańców i przedstawicieli władz powitała Joanna Mączkowska. Jak podkreśliła, Przewodnik ukazał się drukiem dzięki zaangażowaniu w jego wydanie burmistrza Janusza Garbacza oraz pomocy przy korekcie Grażyny Kowalskiej.

     Wielką rolę w gromadzeniu materiałów odegrali również dawni mieszkańcy miasta: Hans Joachim Zühlke i Günther Korn. Szczególnie ten pierwszy, obecny na promocji z żoną Katrin, udzielał nieocenionych konsultacji.

     - Inspiracją do powstania naszego Przewodnika była ciekawość licealistów – wyznała Joanna Mączkowska. - Prowadziłam dla nich lekcje regionalne od razu po rozpoczęciu pracy w kaliskim Liceum. Po pewnym czasie na zajęcia zaprosiłam Bogumiła Kurylczyka, który wkrótce podjął się prowadzenia wraz ze mną portalu internetowego: „My – Kalisz Pomorski – Okolice – Świat”. Stanowi on źródło wiedzy o dziejach naszego miasta zarówno dla uczniów jak i mieszkańców. To wynik kilkunastu projektów prowadzonych w Zespole Szkół przy współpracy z Urzędem Miejskim. Przewodnik stanowi ich skrócony efekt i w formie czterech spacerów oprowadza czytelnika po osobliwościach Kalisza Pomorskiego. Zadedykowaliśmy go naszemu rodzinnemu miastu Dwóch Narodów.

     Spacery te przybliżył w dłuższej wypowiedzi Bogumił Kurylczyk. Zaczął od herbu miasta, który przez swoją niespotykaną formę już zawiera w sobie wiele zagadek. Po pierwsze, przedstawiony na nim orzeł i zając są w ruchu, lecz bynajmniej nie jest to scena z polowania. Miny zwierząt sugerują raczej ich współdziałanie, harmonię. A że orzeł w heraldyce symbolizuje siłę, zaś zając spryt – jest to więc egzemplifikacja harmonii rozumu i siły, czyli siły rozumu. Pod takim znakiem warto urodzić się i mieszkać.

     Szczególny nacisk współautor Przewodnika położył na wspólne polsko-niemieckie dzieje Kalisza Pomorskiego, leżącego przez wieki na pograniczu Polski i Prus. Tu widać na każdym kroku jak przez całe stulecia oba te przenikające się narody swoją ciężką pracą przekształcały miasto, by najlepiej służyło ludziom.

    Koronnym tego dowodem jest dzielenie wielkiego jeziora, jakie niegdyś otaczało leżącą na wyspie słowiańską osadę Calis. Najpierw usypano do niej groblę (ul. Dworcowa). Po uzyskaniu praw miejskich spiętrzono wody na potrzeby młynów (grobla ul. Suchowskiej) i kolejną groblą (ul. Religi) poprowadzono drogę w stronę Białego Zdroju. Stąd w murach obronnych mających kształt podkowy powstały trzy bramy: Recka, Kamienna i Młyńska. Czwartej nie było, gdyż dopiero w latach 30. XX w. powstała droga (obecna ulica Mickiewicza) rozgraniczająca Bobrowo Wielkie od Bobrowa Małego.

    Z kilku wypowiedzi czytelników wynikało, że kolejne wydanie Przewodnika mogłoby być uzupełnione o spacer piąty – po ulicy Dworcowej na Dużą Stację, gdyż historia tej części miasta (dawniej odrębnej gminy Kietz) jest równie bogata jak dzieje centrum Kalisza Pomorskiego. Autorzy publikacji byli zgodni, bo jak przyznali jest tam wiele niewyjaśnionych zagadek związanych na przykład z dworcem kolejowym oraz z powojenną działalnością wytwórni betonów.

     Po dyskusji nastąpiła część artystyczna, w której wystąpiła śpiewając i grając na skrzypcach Hania Bruzi - solistka licealnej grupy teatralnej „Klepsydra”. Jej występ wzruszył publiczność.

   Na zakończenie burmistrz Janusz Garbacz wraz z wiceburmistrzem Stanisławem Samkiem, wiceprzewodniczącą RM Grażyną Kowalską i podinspektorem UM Dominiką Bejnarowicz serdecznie pogratulowali Joannie Mączkowskiej i Bogumiłowi Kurylczykowi pomysłu na zorganizowanie obu dzisiejszych uroczystości, a przede wszystkim napisania pierwszego po II wojnie przewodnika po naszym mieście.

    

 

 

 

 

    

 

     Do życzeń dołączyli się: dyr ZS Maciej Rydzewski, dyr SP w Kaliszu Pomorskim Dorota Ławniczak, dyr SP w Pomierzynie Monika Kawecka, nauczyciele, bliscy i przyjaciele autorów oraz czytelnicy Publikacji.

   

 

     Autorzy, przed wypisaniem dedykacji, podziękowali wszystkim za wsparcie, pomoc oraz życzliwość, a przede wszystkim za obecność w tak ważnym dla miasta dniu.

 

 

 

 

 

 

 

 

23 września - Święto Zespołu Szkół

     Wrzesień w kaliskim liceum i technikum to nie tylko początek roku szkolnego, ale przede wszystkim uroczystości związane z jej imieniem - Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku. To również ważny dzień dla pierwszoklasistów, którzy po ślubowaniu oficjalnie przyjmowani są do naszej społeczności. Tegoroczne święto związane było także z przekazaniem Szkole nowego sztandaru.

     Starosta Drawski Stanisław Cybula oraz Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz pogratulowali młodzieży wyboru szkoły, podkreślając utrzymywany tu wysoki poziom kształcenia. Zadeklarowali gotowość do kontynuacji współpracy i życzyli nauczycielom dalszych sukcesów w kształceniu i wychowaniu, a uczniom wykorzystania szans jakie daje im edukacja w kaliskim liceum i technikum.

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     Uczniowie wraz z dyrektorem Maciejem Rydzewskim oraz gośćmi pożegnali sztandar Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Pamięci Ofiar Terroryzmu 11 Września 2001 Roku w Kaliszu Pomorskim, który szkoła otrzymała 20 lat temu. Po pożegnaniu nastąpiła uroczystość przekazania Dyrektorowi nowego sztandaru Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim przez starostę Stanisława Cybulę, który podkreślił wyjątkową, jednoczącą rolę, jaką odgrywa sztandar, będący symbolem szkoły.

     Ślubowanie uczniów klas pierwszych odbyło się już na nowy sztandar i było niezwykle podniosłe. Po tym, na znak przyjęcia do uczniowskiej wspólnoty, pierwszoklasiści otrzymali tarcze szkolne. A życzenia powodzenia w nauce życiu złożył im przewodniczący samorządu Kacper Połubiak.

    

      Uroczystość uświetnił debiutancki występ wokalistów grupy teatralnej Klepsydra, uczniów klasy pierwszej liceum  – Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego.

 

 

 

     Dyrektor Maciej Rydzewski podziękował wszystkim zaangażowanym w perfekcyjne przygotowanie święta szkoły, w tym koordynatorce polonistce Joannie Mączkowskiej, a także Konradowi Chwastkowi, Krzysztofowi Wójciakowi, Adamowi Stąporkowi, Pawłowi Łuczce i wychowawcom klas pierwszych.

 

 

PAŹDZIERNIK

13 października - Dzień Edukacji Narodowej

     Tegoroczna uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się na sali gimnastycznej.Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrał dyrektor ZS Maciej Rydzewski, który zwrócił uwagę na znaczenie edukacji w życiu młodych ludzi, a także na wyjątkową rolę nauczycieli w tym procesie. Z kolei wicestarosta Waldemar Włodarczyk pogratulował wysokiego poziomu kształcenia, zwracając uwagę na dużą liczbę nauczycieli wyróżnionych nagrodami państwowymi i resortowymi oraz uczniów wyróżnionych stypendiami Starosty Drawskiego.

     Uroczystość uświetnili piosenkami solistki i solista z grupy teatralnej „Klepsydra”: Martyna Frańczak,  Hanna Bruzi oraz Filip Wiśniewski.

    

 

Koordynatorką uroczystości była Joanna Mączkowska, która przygotowała wydarzenie we współpracy z Samorządem Uczniowskim oraz nauczycielami: Andrzejem Kowalewskim, Konradem Chwastkiem i Adamem Stąporkiem.

 

Październik - Kalisz Pomorski w czasach nazizmu

     W cyklu odkrywania tajemnic Kalisza Pomorskiego grupa licealistów poznawała wydarzenia z lat 1933-40, związane z przejmowaniem władzy w Kallies (jak wówczas nazywało się miasto) przez nazistów po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Jego partia NSDAP wcale nie miała tutaj licznych zwolenników, stąd wśród mieszkańców wybuchały spory, a nawet walki wręcz na tle politycznym. Naziści szybko je jednak spacyfikowali eliminując na różne sposoby przeciwników.

     Uczniowie oprowadzani przez Bogumiła Kurylczyka, który odkrył w archiwach nieznane dotąd dokumenty z tamtego okresu, odwiedzili grobowiec Alfreda Wittchowa na Starym Cmentarzu. Nieprzypadkowo, bo ten przedsiębiorca budowlany był przez wiele lat przewodniczącym rady miejskiej, a po śmierci w 1929 roku zastąpił go i w firmie, i w radzie miasta jego syn Wilhelm Wittchow. Jako osoba niezwiązana z partią Hitlera wkrótce stracił funkcję przewodniczącego na rzecz przywódcy miejscowych nazistów – kupca Waltera Grocha.

     Nazista Groch został także komisarycznym burmistrzem Kallies i mając powiązania w NSDAP ściągnął do miasta w roku 1933 kilkudziesięciu chłopców, by w ramach służby pracy RAD (ReichsArbeitsDienst) wykonywali zlecone roboty budowlane, głównie ziemne. Zakwaterowano ich w barakach postawionych nieopodal Nowego Cmentarza. Przedsięwzięcie to miało jednak charakter głównie propagandowy i poniosło fiasko finansowe, więc wkrótce obóz zlikwidowano z dużą stratą dla budżetu miasta. Do dzisiaj pozostała po nim otoczona wałami, długa strzelnica na tyłach ulicy Strzeleckiej i właśnie to miejsce także odwiedzili licealiści.

 

25 października - Jedenasta tajemnica Kalisza Pomorskiego

     Program odkrywania tajemnic Kalisza Pomorskiego trwa już 10 lat. 25 października 2022 roku, podczas publicznej prelekcji multimedialnej, uczniowie zaprezentowali mroczną historię przejmowania przez partię Hitlera władzy w Kallies: najpierw w magistracie i samorządzie, następnie w szkole i w kościele. Ta jedenasta tajemnica ma jak poprzednie solidne ugruntowanie w materiałach archiwalnych odkrytych i w Polsce, i w Niemczech przez regionalistę Bogumiła Kurylczyka, który wspólnie z polonistką Joanną Mączkowską przygotował licealistów do publicznego wystąpienia.

     Wśród słuchaczy, głównie młodzieży, w auli Czerwonej Szkoły zasiedli m.in.: Janusz Garbacz – Burmistrz Kalisza Pomorskiego, kaliski proboszcz ks. Tomasz Jaskółka oraz Dyrektor Zespołu Szkół - Maciej Rydzewski i Przyjaciel Szkoły Wiesław Piotrowski.

   Prezentację prowadziła J. Mączkowska przypominając w słowie wstępnym, iż cykl corocznego odkrywania nieznanych kart historii Kalisza Pomorskiego powstaje we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Urzędu Miasta. Zarówno Burmistrz Janusz Garbacz, jak i Dyrektor Maciej Rydzewski w swoich wystąpieniach wysoko ocenili efekty rozjaśniania dziejów Kalisza Pomorskiego będącego miastem dwóch narodów, podkreślając niemalejące zaangażowanie Bogumiła Kurylczyka i Joanny Mączkowskiej prowadzących te wieloletnie już działania.

     Prezentacja trwała blisko 1,5 godziny. Cały zaprezentowany  w jej trakcie tekst wraz z fragmentami ilustrujących go dokumentów, zdjęć i plakatów, został zamieszczony na portalu „My-Kalisz Pomorski-okolice-świat” w dziale Nasz przewodnik.

 

LISTOPAD

5 listopada - Sukces Hani w Ogólnopolskim Turnieju Skamandrytów

     Hanna Bruzi zajęła II miejsce w 36. Ogólnopolskim Turnieju Sztuki Recytatorskiej i Poezji Śpiewanej im. Skamandrytów w kategorii poezji śpiewanej, jaki odbył się w Połczynie Zdroju. Tamtejsze  Centrum Kultury organizuje rozpoznawalne w całej Polsce wydarzenie kulturalne, które popularyzuje wybitne dzieła mistrzów polszczyzny oraz promuje sztukę interpretacji ich utworów. 

     Tegoroczni wykonawcy zaskoczyli jury profesjonalnymi, pełnymi pasji występami. Konkurencja była duża, a wybór najlepszych okazał się bardzo trudny, co podkreślili jurorzy ogłaszając wyniki.    Tym bardziej cieszy fakt, że laureatką, wyróżnioną drugą nagrodą, Hanna Bruzi, która od lat działa w szkolnej grupie teatralnej „Klepsydra”, pełni funkcję redaktor naczelnej w gazecie „Kontrast” i jest aktywnym członkiem choszczeńskiego zespołu „Feeria”.

     Hanna Bruzi wyśpiewała swój sukces utworami: „ Grande Valse Brillante” oraz autorską piosenką  „Leć Ptaszku, odfruń Ptaszku”. Według ocen profesjonalistów, szczególnie wzruszające i piękne okazało się wykonanie tego drugiego utworu, do którego słowa napisała Hanna Bruzi, a muzykę skomponował jej ojciec Marek.

 

8 listopada - W powiecie wypadliśmy „śpiewająco”

     Reprezentacja Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim jako pierwsza wystąpiła w części artystycznej na sesji Rady Powiatu w Drawsku Pomorskim, która odbyła się na kilka dni przed Świętem Niepodległości. Hanna Bruzi i Martyna Frańczak otrzymały zasłużone oklaski samorządowców, a na zakończenie występów reprezentacji wszystkich szkół średnich naszego Powiatu, stanęły po raz kolejny na scenie w towarzystwie Dyrektora Zespołu Szkól Macieja Rydzewskiego i opiekunki śpiewających licealistek z „Klepsydry” – Joanny Mączkowskiej.

     Hania wzruszyła słuchaczy pieśnią „Warszawo ma” oraz zagraną brawurowo na skrzypcach melodią legionową „O mój rozmarynie”. Natomiast Martyna wykonała porywająco trudny utwór „Dziś idę walczyć mamo” i dodatkowo „Kolędę warszawską”. Burza oklasków po ich występie była publicznym uhonorowaniem wysokiego poziomu artystycznego naszych uczennic, co jednocześnie wystawia jak najlepsze świadectwo dla kaliskiego Zespołu Szkół i dla samego Kalisza Pomorskiego, co docenili w podziękowaniu zarówno Starosta Powiatu Drawskiego Stanisław Cybula jak i Burmistrz Kalisza Pomorskiego Janusz Garbacz.

 

11 listopada – Święto Niepodległości

      Także tegoroczne obchody Dnia Niepodległości uświetnili swoimi występami soliści Klepsydry. Jak zwykle przejmująco wykonali patriotyczne utwory: Hanna Bruzi, Martyna Frańczak i Filip Wiśniewski. A ich występ przygotowała Joanna Mączkowska. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRUDZIEŃ

8 grudnia - Jasełka w kaliskim Zespole Szkół

     Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią salę gimnastyczną kaliskiego Zespołu Szkół ponownie wypełnił dźwięk kolęd i pastorałek w wykonaniu młodzieży z grupy teatralnej Klepsydra. Uczniowie, nauczyciele i goście spotkali się z aniołami, diabełkami, Maryją z Józefem i dzieciątkiem, wspólnie rozpoczynając celebrowanie nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

     Z zaproszenia do złożenia życzeń, które bez wyjątku były ciepłe, dobre oraz szczere, skorzystali: burmistrz Janusz Garbacz, radna Halina Samek oraz dyrektor szkoły Maciej Rydzewski.

     

 

 

 

   Spektakl, jak we wcześniejszych latach przygotowany przez opiekunkę Klepsydry Joannę Mączkowską, zadziwił bijącym ze sceny bożonarodzeniowym pięknem. Prostym, czystym, szlachetnym niczym śpiewane od wieków polskie kolędy oraz wigilijne symbole z szopką i aniołami na czele.

     Hanna Bruzi swoją grą na skrzypcach zachwyciła publiczność i wprowadziła w świąteczny nastrój. Kolędy zaśpiewali solo i w duetach: Hanna Bruzi, Martyna Frańczak oraz Filip Wiśniewski. Publiczność współuczestniczyła w tym misterium, przekazując sobie świece jako światełko pokoju, a anioły rozsypywały piórka ze swoich skrzydeł, naśladujące płatki prószącego za oknami śniegu.

     Po zakończeniu jasełkowego misterium, dyrektor Maciej Rydzewski podziękował Joannie Mączkowskiej za wzruszające Jasełka. Skierował także podziękowania do wszystkich, którzy pomogli w przygotowaniu spektaklu; szczególnie do zespołu grupy teatralnej Klepsydra.

 

 

 

12 grudnia - Medale także dla Joanny Mączkowskiej
   
     Kolejni nauczyciele i pracownicy kaliskiego Zespołu Szkól otrzymali medale w koszalińskiej Delegaturze Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

    

 

Wręczający medale: Bogusław Ogorzałek Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty, Tomasz Wójcik Wicewojewoda Zachodniopomorski  i Posłanka  Małgorzata Golińska Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska uhonorowali Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę nauczycielki: Renatę Effenberg-Nawrot i Renatę Pietroń oraz prawnika obsługi - Bogusławę Dorotę Zaborowską.

    Polonistkę, Joannę Mączkowską uhonorowano dwoma medalami, co jak podkreślili organizatorzy uroczystości, zdarza się niezwykle rzadko. J. Mączkowskiej wręczono bowiem jednocześnie Medal Brązowy za Długoletnią Służbę oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej, przyznany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.