MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Rok 2018 (I)

10 stycznia – Wyróżnienie dla Adriana

     Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na regionalnym „XIII Konkursie Kolęd i Pastorałek”, który odbył się 10. stycznia w Reczu pod patronatem Księdza Biskupa Henryka Wejmana oraz Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Celem konkursu jest m.in. popularyzacja śpiewania kolęd i pastorałek oraz rozwijanie uczniów utalentowanych muzycznie.

 

 

12 stycznia – Nasi laureaci

     Na XII Zachodniopomorskim Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Bożonarodzeniowych, który odbył się 12. stycznia w Ińsku, wystąpiło dwoje kaliskich licealistów: Kamila Pomagalska i Adrian Kociuba. Adrian za koncertowe wykonanie kolędy zdobył w kategorii szkół ponadgimnazjalnych drugie miejsce, natomiast Kamilę Pomagalską jury nagrodziło wyróżnieniem. Jak poinformowali organizatorzy, tegoroczna edycja festiwalu odbyła się przy rekordowej liczbie zgłoszonych uczestników (prawie 90.), którzy reprezentowali kilka województw.

 

 

12 stycznia - Apel po półroczu

     Na apelu podsumowującym pierwsze półrocze roku szkolnego 2017/2018, dyr. Maciej Rydzewski rozdawał dyplomy i wyróżnienia oraz życzył udanych ferii. Wszystko, w obecności licznych gości, nauczycieli i uczniów - przebiegło sprawnie i wzniośle. Przygotowania do apelu koordynowała Joanna Mączkowska we współpracy z Samorządem Uczniowskim i jego opiekunem Karolem Kaliną.

 

13 stycznia – Studniówka

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Na tegorocznej studniówce bawiono się świetnie. Także z tego powodu, iż program artystyczny w wykonaniu maturzystów przygotowała od początku do końca opiekunka „Klepsydry” – Joanna Mączkowska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 lutego - Po drugiej stronie legend

     O niezwykłej historii wybudowania w Kaliszu Pomorskim Czerwonej Szkoły opowiadał licealistom badacz lokalnej historii Bogumił Kurylczyk.

     - W tak niewielkim mieście, tak wielki gmach szkolny, służący edukacji do dzisiaj wybudowano dzięki splotowi kilku ważnych zdarzeń w dziejach Kalisza Pomorskiego. I co tu ukrywać, nie dzięki niezwykłej dobroci dla tutejszych mieszkańców okazanej przez władców lub ministrów, jak głoszą lokalne legendy, ale dzięki znajomościom. Decydujące były bowiem rodzinne koneksje, co jednoznacznie potwierdzają odkryte w archiwach dokumenty. Jak widać na tym przykładzie, nawet najpiękniejsze legendy mają swoją drugą stronę. Tę nie baśniową, a najzupełniej rzeczywistą, ludzką i przeliczalną na znajomości oraz na pieniądze – zakończył prelekcję Bogumił Kurylczyk.

 

12 lutego – Rocznica zdobycia miasta

     Po oficjalnych uroczystościach, w kaliskim Pałacu odbyły się odczyty i wykłady zaproszonych gości. Ale wcześniej w atmosferę obchodów rocznicowych wprowadziły uczestników spotkania piosenki i wiersze. Wśród występujących uczniów znaleźli się oczywiście soliści z grupy teatralnej „Klepsydra”: Kamila Pomagalska, Julia Zinczuk i Adrian Kociuba.

     A całe spotkanie, którego koordynatorem była Joanna Mączkowska, prowadziła licealistka Julia Enders.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

14 lutego - Walentynki

    

   Tegoroczne Walentynki obchodzone, zorganizowane w ramach Ligi Klas przez Samorząd Uczniowski, przyniosły do kaliskiego Liceum oprócz już tradycyjnego rozdawania serduszek z okolicznościowymi dedykacjami także pierwszą szkolną „Randkę w ciemno”.

    

   Uczniowie z grupy teatralnej „Klepsydra” poprzebierani za amory wręczali serduszka z miłosnymi sentencjami nie tylko koleżankom i kolegom, lecz także gronu pedagogicznemu, odwiedzając w tym celu poszczególne klasy.

    

  

  

 

   Klasa 1b, której wychowawczynią jest Joanna Mączkowska, zorganizowała widowiskową i pełną emocji „Randkę w ciemno”. Do sali gimnastycznej przybyli licznie widzowie. Na ich oczach rozegrano dwie rundy znanego z telewizji programu. Kandydatki i kandydaci musieli odpowiedzieć na kilka zaskakujących pytań, pozwalających trafniej wybrać osobę, z którą chce się spędzić miłe chwile w restauracji „Kingston”. Dodajmy, iż nagrody w postaci kolacji przy świecach dla dwojga ufundowali organizatorzy licealnej „Randki w ciemno”, czyli uczniowie klasy 1b.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Luty/marzec – „Klepsydra” w Krakowie

Spektakl „Lot nad kukułczym gniazdem” zachwycił Licealistów z grupy teatralnej „Klepsydra”, którzy pojechali do Krakowa na ósmą już z kolei wycieczkę warsztatową, która trwała od 28 lutego do 3 marca.

- W tym roku między spektaklem komediowym w Teatrze Bagatela, a spektaklem dramatycznym w Narodowym Starym Teatrze wybrałam się z młodzieżą na przedstawienie o wydźwięku wyraźnie społecznym, czyli „Lot nad kukułczym gniazdem”. Ten znany także z filmu bestseller Kena Keseya mówi o tym, że każda jednostka podlega jakiejś władzy, której działanie nie zawsze jest dla niej jasne, lecz zawsze bywa opresyjne. To opowieść o cenie wolności. Na pytanie, czy warto ją płacić, widzowie muszą wprawdzie odpowiedzieć sami, ale pomagają w tym słowa głównego bohatera, który stwierdza, iż kiedy człowiek traci ochotę do śmiechu, to znaczy, że traci grunt pod nogami – streszcza spektakl organizatorka wyjazdu Joanna Mączkowska.

Z grupą licealistów pojechali do Krakowa także gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej w Kaliszu Pomorskim, którymi opiekowała się polonistka Beata Rosentreter. Głównym punktem programu oprócz teatralnych spektakli, zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu czy Kościoła Mariackiego była studyjna wizyta na Akademii SztukTeatralnych, gdyż taką nazwę nosi obecnie krakowska Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna. Tam aktorzy z „Klepsydry” i gimnazjaliści obserwowali ćwiczenia studentów aktorstwa w zakresie interpretacji wierszy i tworzenia z prezentowanej poezji etiud scenicznych. Stanowiły one doskonały przykład wymagań profesjonalnych, którym można sprostać tylko poprzez naukę oraz ćwiczenia, poczynając od działalności w teatrze amatorskim.

 

19 marca - Sześć spektakli „Klepsydry”

 

 

 

Dzięki grupie teatralnej „Klepsydra” i jej opiekunce pani Joannie Mączkowskiej uczniowie kaliskich szkół (Podstawowej i Liceum) oraz mieszkańcy przeżyli Dzień Teatru w sposób najwłaściwszy, czyli jako widzowie na sztuce „Manekiny” odegranej aż sześć razy.

 

 

 

 

Spektakl autorski Joanny Mączkowskiej (scenariusz, scenografia, choreografia, reżyseria) pokazuje, jakie przeinaczenie prawdziwego życia stanowi jego wersja „internetowa”, czyli zastępowanie bezpośrednich relacji ludzkich tymi pozornymi, bo na odległość. W konsekwencji uleganie relacjom pozbawionym głębszych uczuć, autentyczności oraz dotyku, bez których człowiek staje się już tylko jednym z wielu identycznych osobników…

 

 

 

 

 

Po tym smutnym obrazie wyzbytego uczuć świata w spektaklu następuje przełom gdy jego bohaterka ignoruje obowiązujące porządki w fabryce manekinów i jednego z nich traktuje jak człowieka, a on ożywa, ponieważ zaczyna być sobą dzięki uczuciu do bliskiej, coraz bliższej osoby.

 

 

 

 

W zorganizowanym przez Joannę Mączkowską kaliskim Dniu Teatru doliczono się podczas tych sześciu spektakli ponad czterystu widzów. Podziękowania za ten „maraton sztuki” należą się przede wszystkim zespołowi „Klepsydry” oraz jego opiekunce. Podkreślił to Maciej Rydzewski – Dyrektor kaliskiego Liceum, wręczając uczniom słodkie upominki, a ich opiekunce wiosenne kwiaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziękujemy serdecznie za wspieranie twórczych działań młodzieży: Dyrekcji Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim oraz Dyrekcji Szkoły Podstawowej, Urzędowi Miejskiemu, Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury, firmie „Babette-Style. Aneta i Gerard Chwiłkowscy”. Dziękujemy także za pomoc akustykowi - Januszowi Białasowi oraz Piotrowi Sieradzonowi za przygotowanie multimediów do spektaklu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   Marzec – „Moja mała Ojczyzna"

 

Gdyby w poczet obywateli Kalisza Pomorskiego zaliczyć wszystkich licealistów, którzy zainteresowali się jego historią na lekcjach wiedzy o kulturze, to okazałoby się, że nasze miasto ma przynajmniej kilkuset mieszkańców więcej, a także kilkuset gorących jego propagatorów.

 

Właśnie na lekcjach z tego przedmiotu, prowadzonego w kaliskim Liceum przez polonistkę Joannę Mączkowską, od 8 lat realizowany jest jej autorski projekt „Kalisz Pomorski - moja mała Ojczyzna”. Młodzież poznaje bogate i niezwykłe dzieje naszego miasta wybierając każdego roku interesujące ją tematy do samodzielnego zreferowania. W tym roku uczniowie zafascynowali się szczególnie historią Czerwonej Szkoły, dzwonu poświęconego królowi Prus Fryderykowi II, wiszącego na wieży tutejszego Kościoła. Na lekcjach w kaliskim Liceum odżywają zapomniani, miejscowi bohaterowie: piastowski rycerz Janusz Kenstel, władająca miastem przez pięć stuleci rodzina von Güntersberg, czy już powojenni, polscy pionierzy.

 

 

 

 

 

 

 

Uczniowie do zgłębiania kaliskich historii oraz tajemnic korzystają z licealnego portalu wielopokoleniowego: My-Kalisz Pomorski– okolice– świat (http://www.liceum.kalisz.pl) prowadzonego przez Joannę Mączkowską i Bogumiła Kurylczyka. Ukazało się już w nim kilkadziesiąt opracowań dotyczących naszego miasta: od wspomnień i gawęd po intrygujące odkrywanie tajemnic. Ta edukacja o „małej Ojczyźnie” nie kończy się bynajmniej wraz z wykładanym w klasach pierwszych przedmiotem. Potem chętni uczniowie, a tych nigdy nie brakuje, uczestniczą w odkrywaniu kolejnych, lokalnych tajemnic lub jako członkowie grupy teatralnej „Klepsydra” grają w plenerowych spektaklach, które zawsze nawiązują do autentycznych wydarzeń z historii miasta. W ten sposób nie tylko uczą się sami, ale też uczą innych, poszerzając wciąż grono osób, którym Kalisz Pomorski jest bardzo bliski.

 

Kwiecień - Tajemnice kaliskich linii kolejowych

Już od kilku ostatnich lat, także w tym roku, kaliscy licealiści odkrywają kolejną lokalną tajemnicę. Tym razem jest to historia zbudowanych oraz niezrealizowanych planów linii kolejowych przebiegających przez Kalisz Pomorski.

Wszyscy wiemy, że miasto leży na skrzyżowaniu dwóch szlaków kolejowych: czynnego ze Stargardu do Piły i nieczynnego z Choszczna do Złocieńca. Natomiast mało kto wie, że zaplanowano także budowę torów łączących najpierw Kalisz Pomorski z Drawskiem Pomorskim, później z Świdwinem, a następnie bezpośrednio z Krzyżem. Tak by się stało, gdyby nie I wojna światowa, która pokrzyżowała te plany i ślad po trzecim szlaku kolejowym pozostał jedynie w dokumentach.

Licealiści pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej, a z Bogumiłem Kurylczykiem w charakterze przewodnika, oglądali zabudowania techniczne Dużej Stacji, gdzie usytuowano dawny dworzec główny. Przy nim wybudowano zachowaną do dzisiaj parowozownię oraz mieszczącą się obok obrotnicę lokomotyw, która została niestety zdemontowana. Urządzenie to było niezbędne nie tylko przy wjeździe do parowozowni. Kiedy w 1888 r. otwarto pierwszy odcinek torowiska z Piły przez Wałcz do Kalisza Pomorskiego, do czasu ukończenia drugiego odcinka do Stargardu, tor miał ślepe zakończenie, więc lokomotywy należało obrócić, żeby mogły przodem jechać w kierunku Wałcza.

Po kolejnych wyprawach badawczych oraz poszukiwaniach archiwalnych uczniowie publicznie zaprezentują wyniki swoich „kolejowych” ustaleń już po wakacjach. Projekt ten jest realizowany we współpracy Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem” i Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim.

 

27 kwietnia – Pożegnanie maturzystów

Pożegnanie absolwentów klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego było uroczystością wyjątkową ze względu na rekordową liczbę aż 119 tegorocznych maturzystów, dwa pierwsze roczniki abiturientów z klas dwujęzycznych, otwarcie wyremontowanej auli szkolnej, a także podpisanie umowy o współpracy między kaliskim Liceum a 16 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym z Drawska Pomorskiego.

Dyrektor Szkoły skierował ciepłe słowa do maturzystów, życząc im powodzenia na maturze i w dorosłym życiu. Podziękował również wychowawcom i nauczycielom za pracę nad edukacją młodych ludzi. Opiekunka grupy teatralnej „Klepsydra” pożegnała odchodzących absolwentów.

   Dwoje z nich: Kamila Pomagalska i Adrian Kociuba zaśpiewali na zakończenie.

 

29 maj - Piknik Młodych Pasjonatów

    

 

     Spośród bardzo bogatej oferty działań nauczycieli i młodzieży największą popularnością cieszyły się zajęcia policyjno–militarne: pokaz sprzętu, strzelanie z wiatrówki, tor przeszkód. Duże zainteresowanie wzbudziły także warsztaty teatralne.

    

     Nauczyciele przygotowali wiele ciekawych lekcji, między innymi z chemii, biologii, fizyki, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego. Rekord popularności pobiły jednak warsztaty teatralne pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej.

    

 

 

 

 

 

 

     Grupa teatralna „Klepsydra” zaprezentowała gimnazjalistom fragmenty nowego spektaklu, a właściwie była to już jego próba generalna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 czerwca - „Lekcje szkolnej historii”

          Tegoroczny, już szósty z kolei spektakl plenerowy na rozpoczęcie sezonu letniego w wykonaniu „Klepsydry”, przypomniał metody i treści nauczania jakie stosowano ponad pół wieku temu, czyli tuż po utworzeniu pierwszej w Kaliszu Pomorskim szkoły średniej obchodzącej właśnie jubileusz 70-lecia. Spektakl wyreżyserowała Joanna Mączkowska, scenariusz napisał Bogumił Kurylczyk.

        Oto lekcję języka rosyjskiego prowadzi w zastępstwie chorego nauczyciela szkolny woźny z miotłą w ręku. W niedogrzanej klasie uczniowie kurczą się z zimna, ale woźny zamiast dołożyć węgla do kaflowych pieców poleca młodzieży rozgrzewać się w tańcu. Oczywiście tańcu ideologicznie poprawnym, więc nie tangu czy walcu, lecz rosyjskim kazaczoku. Następnie, na lekcji języka polskiego, nauczycielka wyjaśnia młodzieży charakter uczuć, jakie łączyły niegdysiejszego bohatera generała Karola Świerczewskiego z szeregowymi żołnierzami.

        W części trzeciej spektaklu widzowie przenieśli się w czasie na lekcję religii prowadzoną w czasach stalinowskich. Panujący wówczas kult jednostki wymagał od uczniów ślepej wiary w przywódców partii jako „wiodącej siły narodu”. Stąd oddawano im cześć niemal boską, wieszając w każdej klasie portrety Józefa Stalina oraz jego polskich satelitów. Wykład o wielkości „wodza postępowej ludzkości” przerywa nagła wizyta szkolnej higienistki, która wyrywkowo sprawdza uczniom włosy na obecność powszechnej wówczas wszawicy. Leczono ją tak, że uczeń posiadający wszy musiał obciąć włosy na tzw. zero.

       Starsi mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, których nie zabrakło na spektaklu śmiali się z tych scen razem z młodzieżą. Oni akurat faktycznie przeżyli i tę prowadzącą donikąd indoktrynację, i tę biedę niedogrzanych klas, i nieszczęście wszawicy. Dlatego wiedzą najlepiej, że prawdę historii trzeba przypominać gdyż jest ona najlepszą nauczycielką życia.

     Za konsekwentne nawiązywanie do faktów z dziejów Kalisza Pomorskiego w spektaklach „Klepsydry” podziękował Joannie Mączkowskiej, Bogumiłowi Kurylczykowi  i aktorom dyrektor  kaliskiego Liceum - Maciej Rydzewski, wręczając twórcom spektaklu bukiety kwiatów, a młodzieży słodkie upominki.

 

 

 

 

 

 

 

 

8-10 czerwca - VI Zjazd Absolwentów

     Między 8 a 10 czerwca 2018 roku mury Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi i Technikum w Kaliszu Pomorskim odwiedziło bardzo wielu ważnych gości. A wszystko za sprawą Jubileuszu 70-lecia placówki.

     Niezwykłe wzruszenie wśród obecnych wywołał film „Tym, którzy odeszli...” autorstwa Pawła Łuczki, przypominający sylwetki zmarłych nauczycieli, pracowników i absolwentów związanych z organizacją poprzednich zjazdów oraz piosenki w wykonaniu uczniów z grupy teatralnej „Klepsydra”.

     Ukoronowaniem obchodów Jubileuszu 70-lecia i VI Zjazdu Absolwentów był bal. Do białego rana w szampańskich humorach tańczyli i wspominali szkolne czasy ci, którzy zaszczycili nas swoją obecnością.

 

 

 

 

 

16 czerwca - 100 lat dla Polski

     Przed kaliskim Pałacem odbył się patriotyczny piknik pod hasłem „100 lat dla Polski”. Nasze Liceum przygotowało dwa stoiska, bramę powitalną wzorowaną na bramach z okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz tron z personifikacją Polski.

     Ważnym punktem festynu były śpiewane wspólnie pieśni patriotyczne, także przez licealistów oraz tegorocznego absolwenta i solistę grupy teatralnej „Klepsydra” - Adriana Kociubę. Imprezę współprowadził inny absolwent kaliskiego Liceum, wykonawca głównych ról w spektaklach „Klepsydry” – Daniel Morcinek.

 

12 czerwca – Konkurs plastyczny

     W kaliskim Pałacu nastąpiło już po raz drugi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, pt. „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”.

    W komisji oceniająca prace zasiadała Joanna Mączkowska. Laureatom konkursu wręczono atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe, a uczestnikom pamiątkowe dyplomy i upominki z logo Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim.

 

 

 

 

 

22 czerwca – Zakończenie roku szkolnego

     W uroczystości wzięło udział liczne grono zaproszonych gości, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, a przede wszystkim uczniowie.

     Po muzycznym wstępie w wykonaniu Wiktorii Spieler, solistki grupy teatralnej „Klepsydra”, uroczystość otworzył przemówieniem Dyrektor szkoły Maciej Rydzewski, który pogratulował uczniom sukcesów, podkreślając szczególną rolę ich przewodników – nauczycieli i rodziców.

     Wśród wielu wyróżnień jakie otrzymali  uczniowie, nie zabrakło dyplomów dla członków „Klepsydry”, które wręczała Joanna Mączkowska. Ona też była koordynatorem apelu prowadzonego przez Wiktorię Spieler i Julię Enders.

 

 

 

 

 

 

 

Czerwiec – Nagrody dla uczennic

     W ogólnopolskim konkursie historyczno- artystycznym „Pamięć nieustająca” nagrodzono dwie kaliskie licealistki. Tytuł laureata przyznano Karolinie Budnickiej, a wyróżnienie otrzymała Oktawia Gwiaździńska. Ich opiekunem jest Joanna Mączkowska.