MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Najważniejsze w 2016 roku
16 stycznia - Nagroda „Z wysokiego nieba”

 

Karolina Szwajlik z kaliskiego Liceum, występująca w grupie teatralnej „Klepsydra”, otrzymała wyróżnienie na „ I Powiatowym Przeglądzie Jasełek i Widowisk Kolędniczych, Kolęd i Pastorałek 2016”. Karolina wykonała kolędę „Z wysokiego nieba”, zwyciężając w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

 

27 stycznia - Lot artystycznym samolotem

Grupa teatralna „Klepsydra” nie tylko prezentuje nowe spektakle i widowiska, ale także zaprasza do artystycznych działań młodszych kolegów z kaliskiego Gimnazjum. Na wspólnych warsztatach odgrywano między innymi scenki z wykorzystaniem rekwizytów. I przykładowo, wyczarowano lot samolotem.

- Te systematycznie powtarzane, wspólne ćwiczenia licealistów z gimnazjalistami są korzystne dla uczniów obu szkół. Pierwsi zauważają w ich trakcie, ile już zdołali się na scenie nauczyć, a drudzy widzą, ile jeszcze nauczyć się warto – mówi opiekunka grupy, Joanna Mączkowska.

 

28 stycznia - Tajemnice aktorskiego rzemiosła
Aby kandydat na aktora mógł być artystą, musi najpierw opanować techniczne podstawy tej profesji, a zwłaszcza sztukę głośnego i wyraźnego mówienia z tzw. przepony. Tego między innymi uczyła licealistów z grupy teatralnej „Klepsydra” aktorka i śpiewaczka, dyrektor artystyczny Teatru La Fayette w Szczecinie – pani Iwona Faj.


Prowadzone przez nią profesjonalne ćwiczenia wyglądały chwilami nad wyraz zabawnie, bo najlepszym sposobem na nabieranie oddechu umożliwiającego odpowiednią ekspresję mowy… jest udawanie sapiącego psa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

16 lutego - Walentynkowa radość

Święty Walenty radosną uroczystość Dnia Zakochanych w kaliskim Liceum obchodził 16 lutego. Dwa dni później od daty kalendarzowej, ale za to ze zdwojoną serdecznością. Wystarczyło popatrzeć na uczennice występujące w roli posłańców dobrych uczuć, by się radośnie uśmiechnąć do swojego i cudzego szczęścia.

 

 

Walentynkowy happening dla grona pedagogicznego Liceum zorganizowała i przeprowadziła nasza grupa teatralna "Klepsydra”, pod opieką Joanny Mączkowskiej.

 

 

 

 18 lutego - Historia wypływająca z kaliskich jezior

Czy cztery kaliskie jeziora miejskie kryją jeszcze jakąkolwiek tajemnicę? Otóż tak, bo wciąż dokładnie nie wiemy jak powstawały z jednego, wielkiego jeziora, nad którym wybudowano najpierw osadę, a potem średniowieczne, warowne miasto Callies. - Historia podziału rozległego, naturalnego zbiornika na cztery części, przez cztery groble prowadzące w cztery świata strony jest do dzisiaj widoczna w terenie, trzeba tylko potrafić te ślady odnaleźć – tłumaczył uczniom, w tym członkom „Klepsydry”, Bogumił Kurylczyk, pasjonat miejscowych dziejów, odkrywca wielu dotąd nieznanych, archiwalnych dokumentów, a także autor scenariuszy widowisk teatralnych, wystawianych właśnie przez „Klepsydrę”.


 

 

 

 

 

8 marca - Śpiewający prezent od "Klepsydry"


Julia, Kamila, Karolina i Adrian z "Klepsydry" zamienili spotkanie mieszkańców Białego Zdroju w kameralny, rozśpiewany lirycznie wieczór. Wykonali utwory m.in. Adele, Cohena i Grechuty, wkładając w to tyle serca, ile długo niemilknących oklasków otrzymywali od słuchaczy zgromadzonych w Dzień Kobiet w wiejskiej świetlicy.

 

8-9 marca - Ostatni maraton filmowy maturzystów

Edukacja w klasie artystyczno-dziennikarskiej kaliskiego Liceum obejmuje także wiedzę filmową. Stąd w ciągu trzyletniego cyklu nauki, tegoroczni maturzyści z III a (w większości członkowie „Klepsydry”), wielokrotnie spotykali się na całonocnych maratonach, na których królowało światowe kino. W nocy z wtorku na środę oglądali wspólnie serię filmów po raz ostatni. Bo taka potężna dawka sztuki wymaga czasu na przetrawienie... Akurat tyle, ile zostało do egzaminu dojrzałości.

 

 

- Nasze maratony filmowe to nie tylko oglądanie filmów i dyskutowanie nad ich tematyką. Na takiej edukacyjnej imprezie czujemy się bowiem w specyficzny sposób połączeni sztuką. Rodzą się wówczas więzi interpersonalne na płaszczyźnie emocji, odczuwania, percepcji. Czyli wspólne rozumienie świata przedstawionego na ekranie - wyjaśnia wychowawczyni III a, Joanna Mączkowska.

 

8-17 marca - Kalisz Pomorski : moja mała Ojczyzna

  Uczniowie klas pierwszych kaliskiego Liceum odtworzyli w szkolnej auli spektakl „Wesele jakiego dawno nie było”, zrealizowany w plenerze przez ich starszych kolegów w roku 2013. To widowisko nawiązujące do tradycji szlifowania charakterów na przedwojennym symbolu miasta – słynnym kamieniu Schleifstein.


Jego kameralną powtórkę odegrano w ramach publicznych prezentacji, jakie odbywają się każdego roku na lekcjach wiedzy o kulturze, gdzie prowadząca ten przedmiot pani Joanna Mączkowska realizuje od sześciu lat autorski projekt „Kalisz Pomorski – moja mała Ojczyzna”.


 5 kwietnia - Powiatowa Gala Talentów

Żeński duet wokalny (Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk), solista (Adrian Kociuba) oraz autorka prac plastycznych (Weronika Szymańska) – wszyscy z kaliskiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych – reprezentowali nasze miasto w Drawsku Pomorskim na Powiatowej Gali Talentów. Opiekunami finalistów Gali są nauczyciele kaliskiego Liceum: Joanna Mączkowska (wykonawcy piosenek) oraz Zbigniew Kowalski (autorka prac plastycznych).
By na tej Gali wystąpić, trzeba było najpierw uzyskać pozytywną kwalifikację jury, czyli przejść eliminacje. A potem zaprezentować się na koncercie finałowym lub na finałowej wystawie prac. Konkurencja pomiędzy kilkudziesięcioma wykonawcami piosenek była duża.
Nagrodę Burmistrza Kalisza Pomorskiego otrzymali: duet (Kamila i Julia) za zaśpiewanie przeboju z repertuaru Adele oraz solista (Adrian) za wykonanie utworu Leonarda Cohena. Kaliski Bank Spółdzielczy również przyznał nagrody naszym wokalistkom oraz Weronice Szymańskiej za prace plastyczne.
Nagrody wręczyli na scenie – w imieniu Burmistrza Kalisza Pomorskiego – Wojciech Czyżak, komendant Straży Miejskiej, a w imieniu Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim – Zofia Gardzińska, Prezes Zarządu.

 

8 i 9 kwietnia - Spacery „Klepsydry” po krakowskich teatrach
To były dwa dni niemal całkowicie wypełnione teatrem. Tegoroczna, artystyczna wyprawa licealistów z „Klepsydry” do Krakowa obejmowała aż cztery spektakle oraz kilkugodzinną wizytę studyjną w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Tak jednak gospodarowano czasem, by nie zabrakło go również na zwiedzanie zabytków, bo przecież nie mogło się obejść bez wizyty choćby na królewskim Wawelu.
Na Wawel, na Rynek Główny, podobnie jak i wszędzie w Krakowie, chodziliśmy pieszo. Bo tradycyjnie bazą noclegową było Schronisko Młodzieżowe przy ul. Oleandry, leżące tuż obok Biblioteki Jagiellońskiej, Muzeum Narodowego oraz akademików Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9 kwietnia - Adrian zaśpiewa w Szczecinie
Na Powiatowym Przeglądzie Solistów i Muzycznych Zespołów Estradowych, jaki odbył się w drawskim Centrum Kultury, jeden z trzech tytułów laureata zdobył Adrian Kociuba. Teraz pojedzie na Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie odbędzie się Przegląd Wojewódzki. Adrian zaśpiewa tam piosenkę Piotra Rubika: „Strażnik raju”.

 

 

 

21 kwietnia – spotkanie pod grobowcem rodziny Wittchow

Zachowany na Starym Cmentarzu w Kaliszu Pomorskim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow, której członkowie zasłynęli przed rokiem 1945 jako przedsiębiorcy budowlani i architekci, wzbudza zrozumiałe zainteresowanie. Tym bardziej, iż legendy łączą to miejsce podziemnym tunelem z Pałacem, a Pałac z Kościołem. Śladem tych żywych do dzisiaj podań podążają uczniowie Liceum, realizując projekt poszukiwania ziarna prawdy w najbardziej popularnej, miejscowej legendzie.
  

22 kwietnia - Laureaci Festiwalu Piosenki Przyrodniczej

Julia Zinczuk zdobyła II miejsce a Adrian Kociuba otrzymał wyróżnienie na „X Regionalnym Festiwalu Piosenki Przyrodniczej”, jaki odbył się w Kaliszu Pomorskim 22 kwietnia. Julia zaśpiewała utwór z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody”, natomiast Adrian „Obłoki” z repertuaru Marka Grechuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

26 kwietnia – Wędrowanie po dnie jezior

Kalisz Pomorski to najprawdopodobniej jedyne miasto w Polsce, które ma w swoich granicach cztery naturalne zbiorniki wodne. I dokumenty historyczne, i zachowane ślady w terenie oraz jego rzeźba jednoznacznie wskazują, że powstały one z jednego, wielkiego jeziora. A jego najdłuższa zatoka ciągnęła się pomiędzy ulicami: Koszalińską i Młyńską a Toruńską i Gdańską, aż pod ostatnie (w kierunku Mirosławca) domy sołectwa Krężno. Dno tej dawnej zatoki właśnie badali Licealiści realizujący projekt odkrywania „Tajemnic kaliskich jezior”.


  

29 kwietnia – Pożegnanie abiturientów

Uroczyście, z udziałem „Klepsydry”, pożegnano tegorocznych abiturientów. Powodzenia na maturze życzyli im: przedstawiciele władz samorządowych, grono pedagogiczne, uczniowie oraz rodzice.

 

 

 

 

 

 

 

31 maja - „Piknik Młodych Pasjonatów”

  Kaliskie Liceum odwiedziło 260 uczniów, 20 nauczycieli i 15 rodziców z 16 gimnazjów oraz grupa żołnierzy kanadyjskich i amerykańskich ćwiczących na poligonie drawskim.

Największą popularnością cieszyły się zajęcia teatralne z grupą „Klepsydra”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  7 czerwca – Seans śmiechu i refleksji

Wystawione na deskach pomostu przy Nowej Przystani przedstawienie plenerowe grupy teatralnej "Klepsydra" rozśmieszało widzów do łez. Licealiści przypomnieli bowiem autentyczne wydarzenia z Kalisza Pomorskiego lat powojennych - wówczas traktowane bardzo serio, a obecnie jednoznacznie odbierane jako tragikomedia.


O znaczeniu pełnego refleksji uśmiechu nad własną przeszłością, powiedział na zakończenie widowiska autor scenariusza – Bogumił Kurylczyk.

 Najwięcej zasłużonych gratulacji otrzymała opiekunka "Klepsydry" – Joanna Mączkowska. Za artystyczną pracę z młodzieżą i konsekwentne pokazywanie w spektaklach historii jako nauczycielki życia dziękował pan Maciej Rydzewski - dyrektor kaliskiego Liceum. A sami licealiści przyznali, iż chociaż sprawy minione są dla nich znacznie mniej interesujące od współczesności, to uczestnictwo w tym spektaklu, którego forma wykreowana przez reżysera połączyła dziś i wczoraj sprawiło im wiele satysfakcji.

 

 

 

 

 

 

30 sierpnia - Ratowanie kaliskich zabytków

  Kalisz Pomorski posiada nie tylko zabytkowy Pałac, Kościół i Czerwoną Szkołę. Historycznym, bardzo związanym z dziejami miasta obiektem, jest także Stary Cmentarz a na nim monumentalny grobowiec rodziny Wittchow – zasłużonych budowniczych i architektów z początku XX wieku. To dzięki nim powstało wiele miejskich kamienic, w tym także te zachowane do dziś. Dlatego trzeba zadbać nie tylko o nie, lecz także o coraz bardziej niszczejący grobowiec założyciela firmy – Alberta i jego syna Ernesta.


 

 

Na razie projekt otoczenia opieką, a następnie odrestaurowania grobowca rodziny Wittchow, stanowi inicjatywę obywatelską. Pomysłodawcami są Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska ze strony polskiej oraz Hans Joachim Zühlke ze strony niemieckiej.

 

14 września - Magicznie na warsztatach

Pierwsze po wakacjach warsztaty grupy teatralnej „Klepsydra”, upłynęły pod znakiem rozwijania wyobraźni oraz zdolności improwizacji. Służyły temu jako rekwizyty: „magiczne krzesło” i „tajemnicze drzwi”.

 

 

Kilkudziesięciu uczniów, którzy chcą występować na scenie w szkolnych spektaklach, odgrywało wymyślone przez siebie etiudy. Prowadząca zajęcia Joanna Mączkowska, ustawiła na środku auli zwykłe krzesło i nazwała je „magicznym”. Co oznaczało, iż każda grupa młodych aktorów powinna wykorzystać ten teatralny rekwizyt jako centralny element samodzielnie stworzonej fabuły.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 października - Odsłonięcie siódmej tajemnicy

Odsłoniliśmy kolejną tajemnicę związaną z historią Kalisza Pomorskiego oraz jego zabytkami i położeniem. Tym razem na dorocznej, publicznej prelekcji mówiliśmy o tym, jak na przestrzeni dziejów jedno wielkie jezioro, otaczające dawną słowiańską osadę, podzielono na cztery mniejsze istniejące do dziś.

Szczegóły skomplikowanych dziejów miejskich zbiorników wodnych można poznać na tym portalu, gdzie w dziale „Nasz przewodnik” zamieszczono pełny tekst prelekcji („Tajemnice kaliskich jezior”) wraz z kilkudziesięcioma fotografiami i mapami. To już siódma, miejscowa „tajemnica”, jaką w ciągu ostatnich czterech lat odkryli i opracowali licealiści (głównie członkowie „Klepsydry”) pod kierunkiem Joanny Mączkowskiej i Bogumiła Kurylczyka.

Przypomnijmy, że opublikowane opisy oparte na archiwalnych dokumentach i licznych wizjach w terenie - dotyczyły kolejno: wytyczenia tras siedmiu spacerów po Kaliszu Pomorskim (2013 r.), Czerwonej Szkoły i Kościoła (2014 r.), Pałacu i Ratusza (2015 r.) oraz lochów pod miastem i ostatnio naszych miejskich jezior (2016). W ten sposób powstał przewodnik, którego dotąd nie było i którego bardzo brakowało. Jego autorzy zapowiadają kontynuację prac nad tym pionierskim przedsięwzięciem, bo tajemnic do odkrycia (albo mitów do wyjaśnienia) jest jeszcze sporo.

 

 

12 października – Dzień Edukacji Narodowej

Na zorganizowanym z tej okazji uroczystym apelu obecni byli uczniowie, grono pedagogiczne oraz zaproszeni goście wraz z Przyjaciółmi Szkoły. Było wiele życzeń, kwiatów, podziękowań i wzruszeń podczas recitalu piosenek, jakie uczniowie zadedykowali swoim nauczycielom.

- Dzięki Państwu, we współpracy z rodzicami i instytucjami oraz osobami wspierającymi Szkołę – dyrektor Maciej Rydzewski zwrócił się do nauczycieli i gości – nasza Szkoła nieustannie się rozwija. Ma ugruntowaną opinię placówki wyjątkowej, bo oferującej zajęcia daleko wykraczające poza program nauczania, co sprzyja wszechstronnemu rozwojowi oraz edukacji młodzieży czego dowodem są sukcesy w konkursach i wysoki poziom nauczania.

Po pełnych ciepłych słów życzeniach zaproszonych gości, złożyła je także nauczycielom przewodnicząca Samorządu Szkolnego – Olivia Kucharska i zaprosiła na program artystyczny w wykonaniu grupy teatralnej „Klepsydra”. W czasie pierwszej lirycznej piosenki uczniowie wręczali nauczycielom w dowód wdzięczności symboliczne róże. Kolejne utwory budowały stopniowo narastający klimat niezwykłej więzi wśród zgromadzonych na uroczystości. Było więc wspólne poddanie się nastrojowi wyśpiewywanych na scenie melodii, wzruszenie, łzy w niektórych oczach.

 

27 października - Festiwalowe eliminacje w Szczecinie

Nasza śpiewająca Czwórka z „Klepsydry”, zakwalifikowała się na eliminacjach wojewódzkich w Szczecinie do finału Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, jaki odbędzie się 12 i 13 listopada w Krakowie. Na przesłuchaniach w Szczecinie (27.10.) drugie miejsce zajęła Zuzanna Błaszczak a trzy wyróżnienia, również kwalifikujące do finału, otrzymali: Adam Kociuba, Kamila Pomagalska i Julia Zinczuk. Ponadto w Szczecinie wystąpiły jeszcze: Aleksandra Grous i Patrycja Wanagiel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 listopada – Gala konkursowa w Warszawie

Uczennice z kaliskiego Liceum, które zdobyły nagrody w IV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Pamięć nieustająca”, uczestniczyły w galowym spotkaniu w auli Uniwersytetu Warszawskiego. Jury oceniające prace w kategorii: Dzieła artystyczne, albumowe i niekonwencjonalne przyznało Justynie Góreckiej tytuł laureata, a Weronice Błądek, Oktawii Gwiaździńskiej i Natalii Osak - tytuły finalistów. Opiekunem nagrodzonych uczennic jest Joanna Mączkowska.

 

 

11 listopada - Lekcja patriotyzmu

 

 

 

 

Spektakl i koncert, jaki zaprezentowała w Święto Niepodległości licealna grupa teatralna "Klepsydra", stanowiły prawdziwą i porywającą lekcję patriotyzmu, docenioną przez widzów gromkimi oklaskami. Na zakończenie uroczystości Dyrektor kaliskiego Liceum, Maciej Rydzewski stwierdził, iż to było niezwykłe wydarzenie patriotyczne, jak i artystyczne. I pogratulował młodzieży oraz opiekunce "Klepsydry" Joannie Mączkowskiej, która całe widowisko wyreżyserowała i przygotowała.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12 listopada – Występ w Filharmonii Krakowskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza Czwórka, która zdobyła w Szczecinie nominacje do finału I Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej, zaśpiewała 12. listopada, przed jury w Filharmonii Krakowskiej. Tytuły finalistów otrzymali: Zuzanna Błaszczak, Adrian Kociuba, Kamila Pomagalaska i Julia Zinczuk.

 

 

 

 

17 listopada - Kampania antynikotynowa

Czy odradzanie młodzieży sięgania po papierosy przypomina syzyfowe prace? Czy musi być apodyktyczne albo zwyczajnie nudne i nieprzekonywujące? Nie, jeśli i do tej poważnej kwestii podejść w sposób niekonwencjonalny, jak to uczyniono ostatnio w kaliskim Liceum.

Na przerwie międzylekcyjnej, w ramach obchodów „Światowego Dnia Rzucania Palenia 17 listopada 2016”, uczniowie zaprezentowali kolegom antynikotynowy spektakl teatralny. W rytm zwolnionych uderzeń serca na korytarz szkolny wkroczyły „papierosy”.

Wokół przebranych za nie licealistów zaczęły zaraz gromadzić się zgubne konsekwencje nałogu: ubrani na czarno aktorzy z rysunkami „przeżartych” nikotyną płuc. Ten korowód nie wyglądał zachęcająco.

 

Wtedy do słaniających się czarnych postaci podeszły białe. Aktorzy symbolizujący rozum i zdrowie. Co było także widać po zawieszonych na piersi rysunkach zdrowych płuc. W tańcu, nastąpiło wyparcie zła przez dobro, czyli zwycięstwo postaci białych nad czarnymi, a następnie wypędzenie „papierosów” ze Szkoły.

 

22 grudnia - Jasełka

Podczas tegorocznych Jasełek wyśpiewywano wspólnie kolędy. To właśnie uczniowie z „Klepsydry” nie tylko ożywili tradycyjną szopkę bożonarodzeniowymi postaciami, ale i przygotowali bajkowe dekoracje. Doskonale się w nie wpisał przebrany za św. Mikołaja dyrektor Liceum - Maciej Rydzewski, który ze Śnieżynką (w tej roli wystąpiła wicedyrektor – Katarzyna Witek) złożyli wszystkim świąteczne życzenia.

 

 

Same Jasełka już po kilku pierwszych kolędach porwały słuchaczy do wspólnego śpiewania, a czuwały nad tym anioły i diabły oraz występujący wokaliści: Aleksandra Grous, Adrian Kociuba, Agata Krysińska, Joanna Piotrowska, Kamila Pomagalska, Julia Zinczuk.

Pod koniec uroczystości na znak pokoju przekazywano sobie zapalone świece.

 

 

Kiedy ucichło kolędowanie, artystów z grupy teatralnej „Klepsydra” nagrodzono gromkimi brawami. Nasza opiekunka i organizatorka Jasełek – Joanna Mączkowska otrzymała w podziękowaniu kwiaty od dyr. Macieja Rydzewskiego i dyplom od radnej powiatowej - Haliny Samek. Natomiast występującą młodzież obdarzyła słodyczami wicedyrektor Katarzyna Witek.