MY - KALISZ POMORSKI - OKOLICE - ŚWIAT
Spektakl „Kamień charakterów”

 

Na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim,  27. listopada 2012 roku, pokazano mieszkańcom spektakl zatytułowany  „Kamień charakterów”.

 

Przedstawienie przygotowali uczniowie ze szkolnego koła teatralnego „Klepsydra”, działającego przy LO.

 

 

Autorami scenariusza, opartego na trzech starych legendach o Kamieniu Szlifierskim (Schleifstein) z Kalisza Pomorskiego (Kallies), są: Joanna Mączkowska i Bogumił Kurylczyk. Spektakl wyreżyserowała Joanna Mączkowska.

 

 

Pierwsza legenda opowiada o rycerzu von Guentersberg (właścicielu kaliskich dóbr), który nie płacił swojemu panu (margrabiemu brandenburskiemu) należnych mu podatków.

 

 

Kolejną postacią był krnąbrny pasterz (leży na scenie), przez przypadek mianowany rycerzem, któremu brakowało dobrych manier i przez to obrażał sąsiadów.

 

Pojawili się również zazdrośni tkacze z Drawska i Złocieńca, którzy próbowali naostrzyć swoje nożyce na kaliskim Kamieniu Szlifierskim. Bo dawniej, właśnie rzemieślnicy z tego miasta wytwarzali najlepsze na Pomorzu sukno.

 

 

Każdy z tych bohaterów za swoje niecne zachowanie dostał nauczkę, czego symbolem było nadanie mu ogłady poprzez oszlifowanie na „Schleifsteinie”.

 Znakiem tej przemiany charakterów była biała materia, która spowiła nie tylko scenę i aktorów...  Ale o tym będzie dalej.

 

 

Drugą część spektaklu, ukazującą metaforycznie zwycięstwo dobra nad złem, stanowił układ  choreograficzny z elementami muzyki i ruchu.

 

 

Właśnie wtedy pojawiła się ta biała materia rozprzestrzeniającego się dobra.

 

 "Dobro" spłynęło ze sceny i stopniowo opanowywało widownię. A pomagał w tym recital piosenek mówiących o potrzebie doskonalenia charakterów.  

 

   

 

 

Przesłanie całego spektaklu było proste: zmieniać na lepsze powinniśmy się wszyscy.

 

 

 

Po występie, na wypełnionej do ostatniego miejsca widowni (to zdjęcie wykonano przed rozpoczęciem spektaklu), zabrzmiały głośne oklaski.

  

 

 

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego - Maciej Rydzewski, podziękował Joannie Mączkowskiej i młodzieży za twórcze działania oraz spektakl niosący piękną ideę samodoskonalenia siebie.